Co z tym gazem?

Zbliża się termin zakończenia budowy sieci gazowej w Szczercowie. Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., będąca narodowym operatorem w zakresie dystrybucji gazu przewiduje, że infrastruktura będzie gotowa do końca roku. Kiedy w sieci popłynie paliwo?

Pytanie o to, kiedy zakończy się gazyfikacja Szczercowa, mieszkańcy tej miejscowości zadają już od dawna. Ma to związek z korektą planów inwestycyjnych, jakie wprowadzić musiała do swojego harmonogramu PSG, budująca sieć – pierwotnie gaz miał być przecież dostępny dużo wcześniej.

Przypomnijmy, Wójt Krzysztof Kamieniak już w 2018 roku prowadził z PSG rozmowy, w efekcie których Gmina Szczerców została zgłoszona jako jedna z dziesięciu lokalizacji na terenie województwa łódzkiego, gdzie mogłaby zostać przeprowadzona gazyfikacja w wariancie LNG. Wraz z otwarciem gazoportu  w Gdańsku pojawiła się bowiem możliwość dosyłania gazu w postaci skroplonej.

–  Zrobiliśmy pierwsze kroki, dobra wola jest po obu stronach, a my jako samorząd dodatkowo deklarujemy wsparcie przedsięwzięcia. Kwestia gazyfikacji naszej Gminy nie jest już teraz sprawą nierealną – mówił wtedy Wójt Kamieniak.

Z uwagi na złożoność inwestycji i konieczność spełnienia szeregu wymogów formalnych oraz, co chyba najważniejsze, określenie dochodowości przedsięwzięcia, Polska Spółka Gazownictwa prace prowadziła etapowo. Składały się na nie budowa stacji regazyfikacji, umiejscowionej w Kolonii Szczercowskiej (jej wydajność to 1600 m3 na godzinę, zasili sieć w Szczercowie) oraz gazociągi na odcinku od ulicy Piłsudskiego do ulicy Łaskiej (łącznie ok. 3000 metrów), na odcinku drogi wojewódzkiej 480, łączącej Gminę Szczerców od ulicy Piłsudskiego z Ruścem (7740 metrów) i wreszcie nitka od Gminy Szczerców do Gminy Kluki – tu długość gazociągu dojdzie do 11 tysięcy metrów.

Pierwsze roboty ziemne prowadzone były w Szczercowie od stycznia 2022 roku, teraz są już tak zaawansowane, że inwestor podaje termin ich zakończenia – to czwarty kwartał bieżącego roku!

Polska Spółka Gazownictwa wraz z początkiem 2024 roku rozpocznie proces realizacji przyłączy do już wybudowanej sieci gazowej – zapowiada Arkadiusz Klinkiewicz, zastępca dyrektora ds. technicznych PSG Sp. z o.o.

Arkadiusz Klinkiewicz podkreśla, że najprostszym sposobem na przyłączenie się do sieci gazowej jest skorzystanie z portalu przyłączeniowego Polskiej Spółki Gazownictwa pod adresem: przylaczenie.psgaz.pl 

Na tej stronie internetowej zainteresowani mieszkańcy mogą zapoznać się z całym procesem przyłączeniowym, wypełnić niezbędne dokumenty i zawrzeć umowę o przyłączenie.

Po złożeniu wniosku klienci otrzymają warunki przyłączenia do sieci gazowej, określające  nie tylko jego zakres, ale i termin czy wysokość opłaty za przyłączenie – wyjaśnia dyr. Klinkiewicz. –  Po ich zaakceptowaniu zostanie przygotowana umowa o przyłączenie, wiążąca strony w zakresie dalszej realizacji przyłączenia.

Co dalej? Kiedy klient ją podpisze, to PSG rozpocznie projektowanie i realizację przyłącza. Konieczność poniesienia opłaty za przyłączenie nastąpi dopiero w momencie, gdy spółka zrealizuje przyłączenie i prześle do klienta stosowną informację w tym zakresie wraz z fakturą.

Po opłaceniu faktury klient może podpisać umowę z wybranym przez siebie sprzedawcą paliwa gazowego, który przekaże do operatora systemu dystrybucyjnego, którym jest PSG, zlecenie uruchomienia dostaw paliwa gazowego i montażu gazomierza – mówi Arkadiusz Klinkiewicz.

Wszystkich powyżej określonych formalności można również dopełnić w najbliższym Biurze Obsługi Klienta w gazowni w Pabianicach przy ul. Partyzanckiej 110 lub w placówce w Sieradzu przy ul. Jana Pawła II 84L.

 

Przeczytaj również

Skip to content