Powstaje mural o Bohaterze

Już w kwietniu na ścianie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Szczercowie pojawi się historyczny mural, nawiązujący do wydarzeń z czasów Powstania Styczniowego. Projekt, realizowany w ramach trwających od 2023 roku ogólnopolskich obchodów rocznicy patriotycznego zrywu, dofinansowany jest ze środków Biura „Niepodległa”.  Oprócz muralu organizatorzy przygotowali również grę terenową.

Ideą przedsięwzięcia jest wykonanie wielkoformatowego, ściennego malowidła na charakterystycznym budynku w przestrzeni publicznej w miejscowości Szczerców – Zespole Szkół Ponadpodstawowych.

Mural przedstawiać będzie lokalnego bohatera walk o wolność Polski – płk. Teodora Leona Cieszkowskiego, powstańca styczniowego, poległego w dawnym majątku Leśniaki Chabielskie.

Stworzeniu muralu towarzyszyć będzie gra terenowa, dotycząca drogi powstańczej i życia płk. Cieszkowskiego, przeznaczona dla dzieci i młodzieży. Ta nowatorska forma lekcji historii ma na celu przywrócenie zbiorowej pamięci o Bohaterze związanym  z regionem, a przede wszystkim kształtowanie postaw patriotycznych wśród najmłodszego pokolenia mieszkańców Gminy Szczerców.

Prace już trwają, a przedsięwzięcie objął  patronatem Honorowym Wójt Gminy Szczerców Krzysztof Kamieniak. Autorem koncepcji jest bełchatowski artysta-grafik Tomasz Pieczara,  autor wielu murali w całym kraju.

Odsłonięcie muralu oraz grę terenową zaplanowano na 10 kwietnia. Dokładna godzina rozpoczęcia i przebieg wydarzeń podane będą na plakatach.

 

 

 

Przeczytaj również

Skip to content