Starania o stabilny prąd w Niwach i na Trakcie

Kilka tygodni temu informowaliśmy o działaniach, podejmowanych przez gminny samorząd w celu poprawy stabilności sieci energetycznej na terenie naszej gminy. Chodzi konkretnie o częste spadki napięcia i przerwy w dostawie prądu, skutkujące awariami sprzętów AGD oraz – co jest coraz bardziej dokuczliwe – wadliwą pracą instalacji fotowoltaicznych.
Efektem styczniowego spotkania wójta Krzysztofa Kamieniaka z dyrektorem PGE Dystrybucja w Łodzi była decyzja o wpisaniu wymiany linii Podklucze – Osina do tegorocznego planu inwestycyjnego PGE oraz obietnica doraźnych interwencji w Załużu i Bednarzach, gdzie PGE zobligowało się do pilnej wymiany transformatora na urządzenie o większej mocy.

Tymczasem kłopoty ze stabilnością sieci zgłaszają mieszkańcy innych rejonów gminy Szczerców. Taka sytuacja coraz częściej ma miejsce między innymi w sołectwie Niwy. Dlatego radna Marzena Małecka i wójt gminy Szczerców (pisma z lutego i marca)  – działając w interesie mieszkańców Józefiny, Traktu Puszczańskiego i Niw – zwrócili się do PGE Dystrybucja o pilne działania w tym rejonie.

Bardzo duże wahania napięcia w sieci powodują, że instalacje fotowoltaiczne nie produkują prądu – mówi radna Małecka. – Dzieje się tak, ponieważ inwertery notorycznie się wyłączają.

Z jednej strony mamy przyrost instalacji fotowoltaicznych, co jest rzeczą godną pochwały, z drugiej jednak strony, poprzez fatalny stan sieci produkcja energii przez te instalacje jest marginalna – dodaje wójt Kamieniak.

Na początku marca doszło do spotkania z przedstawicielami koncernu energetycznego w oddziale w Kurnosie. PGE zapewnia, że problem jest firmie znany i szuka jego rozwiązania. Przedstawiciele gminnego samorządu otrzymali zapewnienie, że na miejsce będą wysłane ekipy techniczne, które mieszkańcom tego terenu będą pomagać doraźnie.

Przeczytaj również

Skip to content