Wójt gminy Szczerców Krzysztof Kamieniak wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Magdalenowie, Zarządem Okręgowego w Łodzi Związku Inwalidów Wojennych RP oraz Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Łodzi zaprosili wczoraj do udziału w uroczystościach upamiętniających żołnierzy poległych w bitwie szczercowskiej.
Rozegrała się ona na naszych ziemiach w pierwszych dniach II Wojny Światowej. Apel poległych odbył się tradycyjnie przy pamiątkowym obelisku w pobliżu Magdalenowa.
Przypomnijmy, pierwszego września 1939 roku Niemcy dokonały zbrojnej napaści na Polskę. Rozpoczęła się II wojna światowa, najkrwawszy konflikt XX wieku. Luftwaffe zbombardowała Wieluń, a pancernik Schleswig-Holstein otworzył ogień w kierunku Westerplatte. Polska, nie otrzymawszy pomocy od sojuszników, zmuszona była od początku działań wojennych samotnie stawiać czoła agresorowi.
– 83 lata później stoimy w miejscu upamiętniającym żołnierzy osiemdziesiątego trzeciego Pułku trzydziestej Poleskiej Dywizji Piechoty – mówił wójt Krzysztof Kamieniak podczas poniedziałkowej uroczystości. – 83 lata temu, w dniach 4-5 września, ten Pułk bił się nad Widawką w skutecznej obronie północnego odcinka pozycji obrony stałej „Szczerców”.
W trakcie bitwy nad Widawką, 30. Poleska Dywizja Piechoty zadała nacierającym siłom niemieckim poważne straty i nie pozwoliła wyprzeć się z zajmowanych pozycji. Okupić to nam jednak przyszło licznymi stratami wśród ludności cywilnej, dziesiątkowanej głównie przez niemiecki lotnictwo.
– Dlatego musimy pamiętać nie tylko o dzielnych obrońcach polskich granic w mundurach z orzełkiem, ale też o mieszkańcach tej ziemi, ginących pod bombami zrzucanymi z samolotów ostrzałem niemieckiej artylerii – dodał wójt K. Kamieniak. – Im też należy się pamięć i chwila zadumy.
O przebiegu bitwy szczercowskiej wypowiadali się liczni historycy, nierzadko tocząc spór, czy była ona decydująca o przebiegu kampanii wrześniowej. W materiałach źródłowych, w opracowaniach znawców tematu pojawiają się nazwiska dowódców, doskonale znane nam nazwy miejscowości, podawane są przykłady męstwa naszych żołnierzy i bestialstwa Niemców, równających z ziemią podbite tereny. Dla przykładu – stanowisko obserwacyjne naszej artylerii znajdowało się na wieży zabytkowego, drewnianego, kościoła w Chabielicach. Niemcy w zemście kościół ten podpalili właśnie 5 września.
Uroczystość w Magdalenowie to symboliczne oddanie hołdu żołnierzom Wojska Polskiego, tym poległym i tym, którzy naszych granic bronią obecnie. O tym, że żadne granice nie są nienaruszalne, przekonaliśmy się wiosną tego roku, kiedy rozgorzała wojna u naszych sąsiadów, na Ukrainie. Po 77 latach, w tej części Europy, znów mówimy o wojnie, zbrojnej napaści i krzywdzie ludzi.
O oprawę artystyczną uroczystości wrześniowych zadbała orkiestra OSP z Magdalenowa oraz młodzież ze szkoły podstawowej w Szczercowie. Swoją obecnością obchody uświetnili Radny Sejmiku Woj. Łódzkiego, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi – doktor Dariusz Rogut, wójt gminy Kluki – Renata Kaczmarkiewicz oraz Przewodniczący Rady Gminy Kluki – Łukasz Jędrzejczak, Łukasz Politański – wice prezydent Miasta Bełchatowa, Radny Adam Baryła – w imieniu Powiatu Bełchatowskiego, Marek Tokarek – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów – Jarosław Zając, reprezentant Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich – Jakub Rutkowski, Płk Bernard Zboiński, nasz pasjonat wojskowości, ale też i twórca pięknych kapliczek, delegacja sołtysów Gminy Szczerców, delegacja Polskiego Związku Wędkarskiego koło 29 ze Szczercowa, delegacja Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Baranowicza w Szczercowie, delegacja Szkoły Podstawowej w Lubcu, delegacja Szkoły Podstawowej w Osinach, delegacja Szkoły Podstawowej w Chabielicach, delegacja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Szczercowie, delegacja Związku Harcerstwa Polskiego, Hufca „Osiemnastka” w Szczercowie oraz jednostki OSP w: Borowej, Szczercowie, Chabielicach, Magdalenowie i Osinach – wraz z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą, a także delegacja Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Osób Pełnoletnich Gminy Szczerców.
Po części oficjalnej goście i uczestnicy mogli posilić się tradycyjną, wojskową grochówką.