Rocznica Cudu nad Wisłą

W całym kraju obchodzono dziś Święto Wojska Polskiego, ustanowione w rocznicę Bitwy warszawskiej (nazywanej też Cudem nad Wisłą).

Przypomnijmy, była to bitwa stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uznana za 18. na liście przełomowych bitew w historii świata.

Autorem i realizatorem planu bitwy był Józef Piłsudski (zdaniem niektórych historyków Tadeusz Rozwadowski). Decydująca bitwa tej wojny zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

Jak co roku, w miejscach pamięci narodowej w gminie Szczerców, odbyły się uroczystości poświęcone chwale polskiego oręża, jak i żołnierzom oraz ofiarom cywilnym zawieruchy wojennej, jaka przeszła przez nasze ziemie w XX wieku.

Delegacje władz samorządowych, stowarzyszeń, służb mundurowych i mieszkańców złożyły pamiątkowe wiązanki kwiatów pod pomnikami w Szczercowie, Chabielicach, okolicach Lubca i Magdalenowa.

 

 

Przeczytaj również

Skip to content