Co to był za weekend!

Za nami jedno z najważniejszych świąt w naszej gminnej społeczności – Dni Gminy Szczerców oraz Święto Plonów. Wójt Krzysztof Kamieniak oraz Rada Gminy jak zawsze postawili na gwiazdy, które zapewniły nam wszystkim bardzo udaną zabawę – w sobotę nieco młodsi bawili się znakomicie przy Sariusie, a wieczorem już międzypokoleniowo szaleliśmy pod sceną przy doskonale znanych hitach BAJMu i Beaty Kozidrak. A przecież trzeba dopisać do tego jeszcze coraz bardziej zawodowe popisy naszych młodych wokalistów i jak zawsze bezkonkurencyjne występy gminnych orkiestr dętych. W niedzielę swoje siły połączyły orkiestry ze Szczercowa i Magdalenowa, a muzycy z Chabielic upiększyli dziękczynną mszę i celebrę dożynkową.

Świetnym pomysłem okazało się zaproszenie do Szczercowa bydgoskiej Orkiestry Na Dużym Rowerze, która łącząc swoje piosenki z uznanymi, światowymi przebojami dała energetyczny koncert, a ten na długo zapadnie nam w pamięć! Kropkę nad „i” postawił Masters, którego lider Paweł Jesionowski jeszcze długo po występie rozdawał autografy i pozował do zdjęć ze swoimi fanami. Z kolei DJ Manki i DJ Kieraś zawładnęli parkietem, więc szczercowska „Wyspa” długo nie poszła spać ani w sobotę, ani w niedzielę…

Do akcentów muzycznych dołączyły też i inne – w sobotę tradycyjnie wręczono Nagrody Wójta Gminy Szczerców za osiągnięcia w działalności artystycznej. W tym roku w gronie uhonorowanych znaleźli się autorka powieści Klaudia Kołodziejczyk, wokalistka Daria Kałużna, śpiewające rodzeństwo Maja i Filip Kukuczkowie, kapela Chłopaki Szczercowiaki, a także świętująca jubileusz Orkiestra Dęta OSP Magdalenów. Słowa uznania skierowali w stronę nagrodzonych goście sobotnich uroczystości – poseł Grzegorz Lorek oraz wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba.

Niedziela upłynęła pod znakiem podziękowań za rolniczy trud. Tegoroczne dożynki odbywały się pod Narodowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Wojewody Łódzkiego Karola Młynarczyka. Ze sceny odczytano przesłanie do rolników, jakie w formie listów skierowali Prezydent Andrzej Duda oraz Robert Telus, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podziękowania złożyła też poseł Małgorzata Janowska oraz członek Zarządu Powiatu Bełchatowskiego Marek Jasiński.

Obowiązkami starostów dożynek w tym roku podzielili się państwo Bogumiła Król i Artur Siedlarek, którzy gospodarują w miejscowości Tatar. Są oni hodowcami kur niosek oraz drobiu ozdobnego. Ich ferma kurza jest prowadzona ekologicznie i zgodnie z potrzebami zwierząt. Nastawieni są na produkcję ekologicznych jajek konsumpcyjnych, a w skład hodowli wchodzi  ponad 100 niosek różnych ras.

To właśnie z ich rąk wójt Krzysztof Kamieniak odebrał bochen chleba, wypieczonego z tegorocznego ziarna – symbol obfitości został następie sprawiedliwie podzielony wśród wszystkich uczestników uroczystości.

– Gmina Szczerców nie jest już typową gminą rolniczą, ale i tutaj docenia się pracę ludzkich rąk, czego dowodem jest dzisiejsza uroczystość. Składamy poprzez nią podziękowania i przypominamy, że wieś i wartości, jakie wypracowano tu przez wieki, stanowią o naszej kulturze, wyznaczają dorobek wielu pokoleń Polaków, wpływają na ekonomiczną trwałość całego narodu, na obraz Rzeczypospolitej – mówił wójt Kamieniak do zgromadzonych na dożynkowym placu.

Aż dziewiętnaście sołectw przygotowało tradycyjne wieńce, które zaskakiwały zarówno formą, jak i stojącym za nimi przekazem – w tym gronie znalazły się Sołectwo Szczerców (to ich wieniec zyskał w tym roku miano najpiękniejszego), Sołectwo Borowa, Sołectwo Chabielice, Sołectwo Dubie, Sołectwo Grudna, Sołectwo Janówka, Sołectwo Kieruzele, Sołectwo Leśniaki, Sołectwo Lubiec, Sołectwo Magdalenów, Sołectwo Niwy, Sołectwo Osiny, Sołectwo Podklucze, Sołectwo Podżar, Sołectwo Polowa, Sołectwo Stanisławów Drugi, Sołectwo Stanisławów Pierwszy, Sołectwo Szczercowska Wieś, a także Sołectwo Tatar. Wspaniała, ręczna, koronkowa robota, godziny ciężkiej pracy – na szczęście mamy to wszystko udokumentowane na zdjęciach i na pewno za kilkadziesiąt lat kolejne pokolenia będą podziwiać te symbole dożynek.

Za to swój podziw dla pań i panów z kół gospodyń wiejskich uczestnicy niedzielnej uroczystości wyrażali już teraz, na bieżąco! Nie ma co się dziwić, pyszności przygotowane przez koła z Janówki, Tataru, Chabielic, Podklucza, Stanisławowa Pierwszego, Polowej i Załuża zachwycały mnogością smaków, i – na dobrą sprawę – powinny znaleźć się w kulinarnych przewodnikach po województwie łódzkim…

A to jeszcze nie wszystkie atrakcje – mieliśmy przecież stoisko Rolniczo-Pracowniczej Spółdzielni Mleczarskiej w Szczercowie, które zaprosiło na warsztaty artystyczno – kulinarne, podczas których można było nauczyć się wyrabiać  sery. Było stoisko Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kuźnia Życzliwości”, namiot Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie i bełchatowskiego Nadleśnictwa. Dla dzieci przygotowaliśmy „Wesołe Miasteczko”, a także  malowanie buziek, plecenie warkoczyków, warsztaty wykonywania eko ptaszków oraz szalone zdjęcia w fotobudce!

Wójt Krzysztof Kamieniak oraz reprezentująca Radę Gminy przewodnicząca Barbara Szczepanik serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji naszego sierpniowego święta. Wyróżnić należy sponsorów obu imprez – głównym sponsorem VII Dni Gminy Szczerców i Dożynek Gminnych 2023 i jednocześnie projektu „Dobra energia wspaniała zabawa – lato w gminie Szczerców” był koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. W gronie darczyńców znaleźli się też Grupa BERSKI, BODEX Sp. z o.o Spółka komandytowa, ZŁOMOTEKS Malinowscy Szczerców, Firma Infoglob Fotowoltaika, pompy ciepła, klimatyzacja – Łukasz Pietras, Klinka Wolmed Sp. z o.o., Społeczna Akademia Nauk, Gospodarstwo rolne Jolanty i Przemysława Paprzyckich, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „SANEL” Zaniewicz Spółka Jawna, Biuro Geodezyjne “GEOBIS”, Fabryka Mebli Banasiak, Zakład Usług Sprzętowych “OSTRÓWEK”, Państwo Marzanna i Janusz Frydrychowscy Gospodarstwo Rolne, Sala Bankietowa “Nad Zalewem”, DOM WESELNY „KAMILA”, Galeria Handlowa Bawełnianka, Firma TM-BUD, Agata Smolarek Ubezpieczenia, Marzena Małecka “Fryzjerstwo Damsko – Męskie”, Agenci ubezpieczeniowi  „TUW” Marek Kucharski, Krzysztof Kukieła, Beauty Room&Permanent Bogumiła Król, Firma GUM MAR, Firma „ARBUD”, “INTEROIL” Spółka Jawna Kameccy – Galuba, Katarzyna Stawowczyk Salon Kosmetyczny Nowy Styl oraz Tomasz Gruchała Mechanika Pojazdowa. Chapeau bas dla wszystkich sponsorów!

Nieoceniona okazała się pomoc naszych dzielnych harcerzy i harcerek oraz druhów i druhen z OSP Szczerców, OSP Magdalenów, OSP Chabielice, OSP Borowa i OSP Osiny. Specjalne podziękowania kierujemy również do państwa Justyny i Jacka Kubiaków z Borowej, którzy użyczyli nam zaprzęgniętej w dwa konie bryczki – to był widowiskowy akcent dożynkowego korowodu.

Dziękujemy wszystkich uczestnikom VII Dni Gminy i Święta Plonów za wspaniałą zabawę, atmosferę i dobre humory, a przedstawicielom mediów za foto-relacje na portalach i w gazetach.

Setki zdjęć oraz relację filmową obejrzycie Państwo przede wszystkim na naszym facebookowym profilu – zapraszamy!

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Skip to content