Początek kadencji przyniósł już dwie sesje Rady Gminy Szczerców (video)

Aż dwie sesje zaplanował szczercowski samorząd na listopad. Przypomnijmy, inauguracja nowej kadencji odbyła się podczas uroczystego posiedzenia już 20 listopada. Sesję zwyczajowo prowadził radny senior – tym razem ten zaszczytny obowiązek przypadł Czesławowi Osiewale.

Jest to wielkie przeżycie i wielka trema, bo do tej pory do tak szanownego audytorium jeszcze nie przemawiałem – opowiadał po zakończeniu sesji radny Osiewała. – Przygotowany byłem solidnie, co potwierdzają opinie kolegów i koleżanek radnych oraz obecnych podczas uroczystości gości. Solidarnie mówią bowiem, że piątka z plusem mi się należy.

Obraz1

Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia zaprzysiężono nowych radnych, ślubowanie złożył też Krzysztof Kamieniak, po raz drugi wybrany na wójta Gminy Szczerców. Warto podkreślić, że nasza gmina była jedyną w powiecie bełchatowskim, gdzie o wyborze zdecydowała jedna tura – decyzją głosujących mieszkańców, gmina  Szczerców nie potrzebowała dogrywki. Możemy pochwalić się  też jedną z największych frekwencji w powiecie.

Serdecznie Państwu dziękuję nie tylko za głosy na mnie, ale i na radnych, którzy do wyborów poszli ze mną w jednej drużynie – mówił po złożeniu ślubowania wójt Kamieniak. – Taka decyzja gwarantuje bowiem płynną pracę Rady Gminy. Jest ona konieczna, abyśmy mogli realizować wszystkie zamierzenia, plany i zadania, jakie przedkładaliśmy mieszkańcom Gminy Szczerców w kampanii wyborczej.

Obraz2

Na inauguracyjnej sesji Rada wybrała swoją przewodniczącą. Jedyną kandydatką zgłoszoną do głosowania była Barbara Szczepanik. Jej kandydatura uzyskała poparcie wszystkich radnych.

To dla mnie wyjątkowy moment, decyzję radnych o powierzeniu mi tej funkcji odbieram jako wyraz zaufania i dobrą ocenę stylu prowadzenia obrad, jaki udało mi się wypracować w poprzedniej kadencji – mówiła dziękując za pozytywny dla siebie wynik głosowania Barbara Szczepanik. Przewodnicząca Rady  Gminy Szczerców odniosła się też do drugiego posiedzenia, na którym decyzje podejmowane były jednomyślnie, przy piętnastu głosach „za”. Jej zdaniem to dobry prognostyk na przyszłość. – Świadczy to o tym, że nasza współpraca rozpisana przecież aż na pięć lat będzie dobrą, samorządową robotą opartą na współpracy, rozmowie i wymianie poglądów, tak byśmy mieszkańcom mogli prezentować najlepsze rozwiązania.

 

Obraz3

Radni wybrali też wiceprzewodniczącego Rady. To zaszczytne stanowisko sprawował będzie Wojciech Pacholak.

Przed nami kadencja 2018 – 2023, dla mnie wyjątkowa, bo powierzono mi funkcję wiceprzewodniczącego Rady Gminy Szczerców. Dołożę wszelkich starań, by wspomóc pracę całej rady, pani Przewodniczącej i Wójta – deklarował po wyborze Wojciech Pacholak. W obecnej kadencji pełni on tez funkcję Przewodniczącego Komisji Budżetu. Radny Pacholak już teraz deklaruje, że będzie namawiał Radę do szukania oszczędności, ale w sposób, który nie odbije się negatywnie na mieszkańcach Gminy.

– Rosną wydatki i rosną też oczekiwania, a to nie zawsze da się pogodzić – tłumaczył Wiceprzewodniczący Rady, Wojciech Pacholak. – Musimy się temu przyjrzeć i podjąć decyzje, które ochronią gminną kasę i nie obciążą mieszkańców.

 

Obraz4

W czwartek mieliśmy okazję ponownie zobaczyć szczercowskich radnych podczas obrad. Tym razem zajęto się przede wszystkim właśnie kwestiami budżetowymi. Trwają bowiem przymiarki do określenia dochodów i wydatków, jakie przyniesie nam 2019 rok.

Przedłożyłem Radzie projekt budżetu na następny rok, teraz będzie on poddany analizie, wypowiedzą się na jego temat poszczególne komisje. Będziemy starać się, aby uchwalić budżet jak najszybciej, może uda się to zrobić jeszcze w grudniu – tłumaczył po sesji Wójt Krzysztof Kamieniak. – Jeśli jednak okaże się, że będzie potrzeba większej ilości rozmów czy konsultacji, to  nic nie stoi na przeszkodzie, by budżet uchwalić w styczniu. Chciałbym jednak, by prace przebiegły na tyle sprawnie, abyśmy w nowy rok mogli już wejść z określonymi uchwałą budżetową finansami naszej Gminy.

Radni określili w czwartek nowe stawki podatków. W toku dyskusji zaaprobowano postulat Komisji Rolnictwa, by stawki podatku od środków transportowych, obowiązujące w 2019 roku, zwiększyć o osiem procent. Drugą sesję Rady Gminy Szczerców zakończyły sprawy różne oraz wolne wnioski. Na kolejnym posiedzeniu Rada Gminy Szczerców zbierze się w grudniu.

 

Aby obejrzeć filmową relację kliknij TUTAJ.

Przeczytaj również