Wspólnie popracują nad koncepcją rozwoju regionu

Dzisiaj odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu ds. Rozwoju i Przekształceń Regionu Bełchatowskiego – inicjatywa ma na celu wypracowanie koncepcji przyszłego funkcjonowania naszego regionu, zwłaszcza po zakończeniu wydobycia węgla brunatnego przez KWB Bełchatów.

– Zgodnie z przepisami Komisji Europejskiej w Unii Europejskiej działa Platforma Regionów – tłumaczył poseł Grzegorz Lorek. – Taka Platforma została powołana na Górnym Śląsku, tam chodzi o pozyskiwanie środków unijnych na restrukturyzację obszarów pokopalnianych. My zawalczymy o region bełchatowski!

Unijne fundusze potrzebne są na przekształcenie pokopalnianej monokultury przemysłowej, stworzenie nowych miejsc pracy czy przygotowanie nowych inwestycji.
– To szeroko zakrojone działania, których nie da się przeprowadzić siłą jedynie lokalnego samorządu – wyjaśniał, reprezentujący na spotkaniu Gminę Szczerców, wójt Krzysztof Kamieniak, który wszedł do prezydium nowo powstałej grupy . – Transformacja regionu wymaga współpracy na wielu szczeblach administracji państwowej, ale z tym nie powinniśmy mieć problemów.

W skład Zespołu wchodzą obecnie przedstawiciele samorządów z powiatu bełchatowskiego, PGE GiEK S.A. oraz parlamentarzyści z regionu.
– Będziemy zabiegać u premiera i u właściwej minister, by środki w zakresie Unii wynegocjowane dla Bełchatowa były jak najlepsze – podsumował pierwsze spotkanie Zespołu poseł Grzegorz Lorek.

W przyszłości Zespół może być także powiększony o przedstawicieli organizacji związkowych czy społecznych, a także sektora biznesowego.

zes2

Przeczytaj również

Skip to content