Sto lat Mariana Jędraszka

Tradycyjne życzenia „stu lat” to w tym wypadku zdecydowanie za mało – Pan Marian Jędraszek, mieszkaniec Szczercowa, przyszedł bowiem na świat okrągły wiek temu.  Z tej okazji w Urzędzie Gminy odbyła się uroczystość, podczas której dostojnego jubilata reprezentowała jego córka, Zofia Jędraszek w towarzystwie dawnych sąsiadek, Wandy Koszek i Anny Mikołajewskiej.

– W imieniu taty serdecznie dziękuję za pamięć – mówiła wyraźnie wzruszona pani Zofia. – Ojciec bardzo żałuje, że nie mógł w naszym spotkaniu uczestniczyć osobiście, ale zarówno zagrożenie epidemiczne, jak i jego stan zdrowia każe nam dmuchać na zimne. Niemniej kazał mi wszystkich pozdrowić, co robię z prawdziwą przyjemnością.

Marian Jędraszek jest obecnie najstarszym mieszkańcem Szczercowa, a lokalnej społeczności dał się poznać jako znakomity krawiec, który przez lata szył lub reperował odzież klientom w całej gminie. Swoją markę zbudował na pracowitości i znakomitym rzemiośle.

– Ten obrazek pamiętam z dzieciństwa bardzo wyraźnie – wspominała Wanda Koszek, znajoma rodziny Jędraszków. – Nasze okna wychodziły na pracownię pana Mariana. Światło paliło się tam zawsze bardzo długo, bo do obowiązków nasz sąsiad podchodził niezwykle sumiennie.

– Warto też wspomnieć, że fachu u niego uczyło się wielu miejscowych krawców – dodaje jej siostra, Anna Mikołajewska. – Pan Marian umiał uszyć zarówno męski garnitur, jak i damski żakiet i, co najważniejsze, robił to świetnie. Wiem, bo sama skorzystałam!

Marian Jędraszek, jak wspominają bliscy, od krawieckiej maszyny odszedł dopiero kilka lat temu, kiedy pojawiły się kłopoty ze wzrokiem. Mimo podeszłego wieku wspomagał też syna w niewielkim gospodarstwie, samodzielnie wykonując drobne zadania, na miarę swoich sił.

– Był nauczony ciężkiej pracy, do której podchodził uczciwie. Składki na ZUS, jako rzemieślnik, płacił 55 lat – podsumowała Zofia Jędraszek.

Urodzinowe życzenia na ręce córki jubilata złożyli wójt Krzysztof Kamieniak, kierownik USC w Szczercowie Agnieszka Szubert oraz kierownik GOPS Anna Krawczyńska. Były ciepłe słowa i prezenty.

– Zazdrościmy Panu Marianowi pasji i energii – powiedział Wójt Krzysztof Kamieniak. – Tej energii i radości życia jest w nim tyle, że można by obdarować kilka osób. Życzę zdrowia i radości każdego dnia.

Oprócz prezentów i życzeń od przedstawicieli samorządu nasz stulatek dostanie też honorową emeryturę, jaką wypłacał mu będzie ZUS. Od 1 marca 2020 roku stuletni seniorzy otrzymują od państwa 4294,67 zł. zł brutto. Od tej kwoty trzeba jeszcze odprowadzić podatek i składkę zdrowotną. Honorowa emerytura jest wypłacana co miesiąc.

 

Przeczytaj również