II Dni Gminy Szczerców i Dożynki Gminne 2017 r.

Dni Gminy Szczerców i Dożynki Gminne

19 i 20 sierpnia mieszkańcy Gminy Szczerców świętowali Dni Gminy oraz Święto Plonów. Obie imprezy odbyły się  na terenie Wyspy i pobliskiego kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Koncerty gwiazd polskiej estrady, rozmaite pokazy oraz stoiska z regionalnymi przysmakami sprawiły, że w uroczystościach uczestniczyły tłumy mieszkańców Gminy Szczerców oraz gości z ościennych miejscowości.

IMG_2835

IMG_2548

Sobotnie Dni Gminy rozpoczęły się od jubileuszu 65-lecia koła Nr 29 Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczercowie. Następnie na estradzie zaprezentowała się utalentowana młodzież z terenu gminy. Przeboje polskiej muzyki rozrywkowej zaśpiewali: Natalia Stanisławska, Amelia Ziółkowska, Jakub Opaliński i Marika Markowiak. Publiczność entuzjastycznie przyjęła  też pokaz, przygotowany przez panie trenujące w Fitness & Dance Studio. Wygimnastykowane dziewczęta zaprezentowały pokaz ćwiczeń z wykorzystaniem trampolin oraz układy Kangoo Jumps. Pod tą nazwą kryje się niezwykle widowiskowy taniec na specjalnych butach sprężynowych.Tego dnia wystąpił również zespół BONEY M IMITATION, a gwiazdą wieczoru była popularna formacja Piękni i Młodzi.

IMG_2938

IMG_2609

IMG_2644

Warto wspomnieć, że jedną z imprez towarzyszących Dniom Gminy były Zawody Strzeleckie o Puchar Wójta Gminy Szczerców w konkurencji karabinek pneumatyczny (w kategorii młodzieżowej 14-18 lat oraz w kategorii open). Wśród pań triumfowały Karolina Papuga (kategoria do lat 18) i Jolanta Kozubowicz (kategoria open), wśród mężczyzn najcelniejsze oko mieli: Emil Kochelski (kategoria do lat 18) i Tomasz Pawlik (kategoria open).

IMG_2672

Dzień później, w niedzielę, rolnicy z terenu naszej Gminy świętowali Dożynki. Gminne Święto Plonów rozpoczęła uroczysta Msza św. w Kościele parafialnym w Szczercowie. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł na Wyspę, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości.

IMG_3203

IMG_3246

Zaproszenie do udziału w szczercowskich Dożynkach Gminnych przyjęło wielu gości –  były delegacje rolników z poszczególnych sołectw, odwiedzili nas przedstawiciele władz samorządowych gminnych i wojewódzkich, duchowieństwo, lokalni przedsiębiorcy  i przedstawiciele organizacji społecznych.

DSC_0336

R27A1922

W trakcie części oficjalnej uroczystości odbył się obrzęd przekazania Gospodarzom Dożynek – Wójtowi Gminy Szczerców Krzysztofowi Kamieniakowi oraz Przewodniczącej Rady Gminy Szczerców Barbarze Szczepanik wieńców dożynkowych, reprezentujących poszczególne sołectwa z terenu Gminy.

IMG_3339

W ceremoniale dożynkowym wzięło udział aż siedemnaście delegacji sołeckich. Każda z nich wystąpiła z przepięknym wieńcem, nawiązującym do symboliki religijnej oraz do polskich tradycji ludowych. Starostami tegorocznych Dożynek Gminy Szczerców byli Sylwia Węglewska i Adam Pająk. Sylwia Węglewska gospodaruje na przejętym od rodziców w roku 2010 gospodarstwie, które położone jest w miejscowości Kolonia Szczercowska. Gospodarstwo specjalizuje się w  hodowli bydła mlecznego, bydła opasowego i cieląt. Produkcja roczna mleka wynosi ok. 20 tys. litrów. W gospodarstwie prowadzona jest również produkcja roślinna zbóż podstawowych, które wykorzystywane są jako pasza do skarmiania zwierząt. Gospodarstwo jest zmechanizowane i dostosowane do profilu prowadzonej działalności. Z kolei tegoroczny starosta Dożynek gminnych, Adam Pająk,  gospodaruje wraz z rodzicami w gospodarstwie o pow. ok. 25,00 ha. Specjalizuje się w hodowli bydła opasowego. W gospodarstwie prowadzona jest również produkcja roślinna, która wykorzystywana jest na własne potrzeby, jako pasza do skarmiania zwierząt. Gospodarstwo jest zmechanizowane i dostosowane do profilu prowadzonej działalności. Gospodarstwo skorzystało ze środków unijnych w 2009 roku; zostały one przeznaczone na zakup nowoczesnego ciągnika rolniczego oraz powiększenie parku maszynowego.

DSC_0442

Zgodnie z tradycją Starostowie Dożynek gminnych przekazali na ręce Wójta Kamieniaka symboliczny chleb wypieczony z tegorocznych zbóż. Następnie Wójt wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Szczerców i starostami dożynek poczęstowali chlebem i miodem gości biorących udział w uroczystościach.

DSC_0451

P1020676

Dożynki były również okazją do nagrodzenia wyróżniających się rolników. Nagrody Wójta Gminy Szczerców otrzymali: Państwo Agnieszka i Waldemar Kurzyńscy z miejscowości Stanisławów Drugi oraz  Teresa i Krzysztof Marciniakowie z Magdalenowa.

IMG_3366

Podczas uroczystości dożynkowych Medalem „Zwycięska Nike” przyznanym przez Zarząd Główny Związku Inwalidów Wojennych RP w Warszawie uhonorowany został także Wójt Krzysztof Kamieniak. W dożynkowym święcie uczestniczyły tłumy, na które czekała moc atrakcji. Na scenie koncertowała Orkiestra Dęta OSP Szczerców, wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „DOBROŃ”, a gwiazdą wieczoru był zespół FEEL.

IMG_3572

DSC_0622

Oblegane były również stoiska z regionalnymi przysmakami serwowanymi przez Chabielskie Stowarzyszenie „Pozytywnie zakręcone”, stowarzyszenie Nasze sołectwo ze Stanisławowa Pierwszego, Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Osób Pełnoletnich oraz panie ze stołówek w szkole podstawowej i przedszkolu w Szczercowie. Dużą popularnością cieszyło się także stoisko promocyjne Rolniczo-Pracowniczej Spółdzielni Mleczarskiej w Szczercowie, gdzie można było spróbować i zakupić wyśmienite rodzime produkty nabiałowe. Były i wyśmienite miody z pasieki Polowa prowadzonej przez państwa Otolińskich.

DSC_0498

20170820_135607
Niespodzianki przygotowano również dla najmłodszych mieszkańców Gminy Szczerców. Były kolorowe mega dmuchańce i kącik animacyjny, gdzie odbywały się warsztaty cyrkowe, plastyczne, malowanie twarzy i brokatowych tatuaży. Dzieci mogły także skorzystać, pod opieką druhów ochotników z jednostki OSP Chabielice, z rejsów łodzią ratowniczą po szczercowskim zalewie.

DSC_0562

DSC_0602

Uczestnicy Dożynek wzięli również udział w specjalnej zabawie – spośród wieńców dożynkowych przygotowanych przez delegacje sołectw –  wybierali ich zdaniem najpiękniejszy. Głosowano na taki, który powinien reprezentować Gminę Szczerców podczas tegorocznych Dożynek Powiatowych. Zwycięzcą gminnego konkursu na najładniejszy wieniec zostało sołectwo Polowa, przed sołectwami Podklucze i Szczerców. Organizacja II Dni Gminy Szczerców i Dożynek Gminnych 2017 nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu instytucji, organizacji oraz lokalnych przedsiębiorców. Słowa uznania należą się strażakom z jednostek OSP w Szczercowie, Chabielicach, Osinach, Magdalenowie i Borowej za pomoc przy zabezpieczeniu imprezy. Szczególne podziękowania za wsparcie finansowe i rzeczowe należą się firmom i lokalnym przedsiębiorcom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Organizację imprezy wsparli:

1.ELBUD BEŁCHATÓW Sp. z o.o.
2.WIREX Sp. z o.o.
3.MAREK OLCZAK  „GUM-MAR”
4.KRZYSZTOF DYŁA KRAWIECTWO LEKKIE, USŁUGI BUDOWLANE
5.KLINIKA WOLMED
6.BODEX SZCZERCÓW
7.Marek Kucharski Agent Ubezpieczeniowy
8.Auto Szkoła BIB Marek Siewiera
9.ARBUD Arkadiusz Gral
10.BIURO GEODEZYJNE „GEOBIS” PIOTR JUŚKIEWICZ
11.Fabryka Mebli „BANASIAK” Witold Banasiak
12.FHU „PILARTEK” ARKADIUSZ KĘSY
13.PHU „BUD –MAR” s.c. MARIUSZ POKORSKI, WOJCIECH CYRAN
14.GRZEGORZ NIEWCZAS PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO –USŁUGOWE
15.KRYSTYNA SOBOŃ SKLEP  „U KRYSI”
16.CZESŁAW KUCHARSKI P.P.H.U. „ELEKTRO-BUD”
17.MONIKA SOBOŃ  PU-H „IM-BUD”
18.Aleksander Kukieła GEODECI
19. NZOZ OL-MED Przychodnie specjalistyczne
20.eRWu PROJEKT RAFAŁ WŁODARCZYK
21.„KRIS” KRZYSZTOF PLUSKOTA
22.PAWEŁ KOCHELSKI USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANE
23.MARCIN SOBOŃ PPHU „KLAUDIA” STYL
24.MERC-BUS S.C.TADEUSZ I GRAŻYNA SOBOŃ
25.MAJA DEKORACJE WESELNE JAROSŁAW JUŚKIEWICZ
26.JOLANTA PACHOLAK F.U.H. „KAPRI II”
27.MET-MAT MATEUSZ MUSZYŃSKI
28.WAFELEK SUPERMARKETY
29.SKLEP SPOŻYWCZY SALA BANKIETOWA„NAD ZALEWEM” PAWEŁ DOMAŃSKI
30.INTEROIL Sp.J. Kameccy-Galuba
31.FUH  „TOMIX” Tomasz Kochelski
32.PAWEŁ WŁODARCZYK ZAKŁAD USŁUG SPRZĘTOWYCH „OSTRÓWEK”
33.PIOTR DOMAŃSKI USŁUGI ARCHITEKTONICZNO BUDOWLANE
34.TM-BUD PROJEKTOWANIE USŁUGI INWESTYCYJNE TOMASZ KUCHARSKI
35.ANTONI KUCHARSKI AUTO NAPRAWA POMOC DROGOWA SERWIS OPON
36.PASIEKA PSZCZELA „POLOWA” PIOTR OTOLIŃSKI
37.Aleksander Kurpesa P.U.H. „ALKUSZ”
38. EWELINA JAGIELSKA –PĘCIAK  SKLEP SPOŻYWCZY
39.Michał Łudczak Mechanika Pojazdowa „MIRAJ”
40.IMS IGOR SOBOŃ
41.TOMASZ SIKORSKI FIRMA OGÓLNOBUDOWLANA DEK-POL
42.PAWEŁ BELICA USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANO -REMONTOWE
43.MARZENA MAŁECKA „FRYZJERSTWO DAMSKO-MĘSKIE”
44.„CARCADIA” DARIUSZ KĄKALEC
45.ZUZANNA IDZIŃSKA KWIACIARNIA STOKROTKA
46.DANUTA KULIŃSKA  PPHU „COMA”
47.MAREK MIKOŁAJEWSKI MŁYN USŁUGOWO – HANDLOWY
48.DOM WESELNY „KAMILA”
49.BSZP W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM ODDZIAŁ W SZCZERCOWIE
50.ROLNICZO PRACOWNICZA  SPÓŁDZIELNIA MLECZARSKA W SZCZERCOWIE
51.„MEBLUX” MARCIN TRAJDOS
52.BIURO USŁUG RACHUNKOWO -KSIĘGOWYCH KWAPISZ
53 .FIRMA ZŁOMOTEKS KRYSTYNA MALINOWSKA
54.„ROL-BUD” ELŻBIETA GRABISZEWSKA

Galeria Zdjęć:

Galeria wieńców Dożynkowych:

Przeczytaj również

Skip to content