11 Listopada w gminie Szczerców

Sobota w całym kraju upływała pod znakiem obchodów Narodowego Święta Niepodległości. 105-tą rocznicę powrotu Polski na mapę Europy celebrowano także w naszej gminie. Główne obchody rozpoczęły się w Szczercowie o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny, po której młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przygotowały krótki montaż słowno-muzyczny.

Tradycyjnie, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i jednostek mundurowych złożyły kwiaty w miejscach pamięci narodowej. Wśród delegacji znaleźli się wójt Krzysztof Kamieniak wraz z przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Krzysztofem Drzazgą, którym towarzyszył ksiądz proboszcz Sławomir Klich. Nie zabrakło przedstawicieli Związku Inwalidów Wojennych i Wojskowych, Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Osób Pełnoletnich Gminy Szczerców, Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kuźnia Życzliwości”, Polskiego Związku Wędkarskiego Koło 29 w Szczercowie, Zarządu Regionu Piotrkowskiego NSZZ Solidarność, motocyklistów z powiatu bełchatowskiego, Przedszkola Samorządowego, Szkoły Podstawowej im. Ks. Józefa Baranowicza, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, Hufca ZHP Osiemnastka w Szczercowie oraz jednostek OSP ze Szczercowa i Borowej.

Przy pomniku z pamiątkową tablicą, zawierającą nazwiska mieszkańców gminy Szczerców, którzy brali udział w walce z bolszewikami w roku 1920, wójt Krzysztof Kamieniak podziękował zgromadzonym za udział w najważniejszym polskim święcie państwowym. Przypominając ofiarę złożoną przez całe pokolenia Polaków walczących o niepodległość odwołał się do utworu „Testament mój” Juliusza Słowackiego, w którym ten wieszcz pisał:

„…niech żywi nie tracą nadziei

I przed narodem niosą oświaty kaganiec;

A kiedy trzeba, na śmierć idą po kolei,

Jak kamienie, przez Boga rzucane na szaniec”.

105-tą rocznicę odzyskania niepodległości upamiętniono również w Chabielicach, w lesie pod Lubcem i przy obeliskach w okolicach Magdalenowa – a więc w trzech lokalizacjach, gdzie znajdują się miejsca pamięci narodowej. Tu również złożono wieńce, zapłonęły znicze i padły słowa upamiętniające ofiary zbrojnych napaści na Polskę, w jakie obfitowała historia naszej Ojczyzny.

Wspaniała pogoda pozwoliła świętować 11 Listopada również w mniej formalny sposób. Skorzystali z tego miłośnicy dwóch i czterech kółek, którzy po patriotycznej paradzie motocyklowej spotkali się na torze pod Lubcem. Z zaplanowanego niewielkiego pikniku motocyklowego zrobiła się całkiem duża impreza, na której nie brakowało sportowych emocji.

Tak świętuje się Narodowy Dzień Niepodległości w gminie Szczerców!

(zapraszamy na obszerną fotorelację na gminny profil na portalu Facebook)

Przeczytaj również

Skip to content