Pomoc przeliczana na żywność

Buraczki, cukier, filety z makreli lub wieprzowy gulasz – to tylko niektóre z produktów, jakie trafią do potrzebujących z terenu Gminy Szczerców. Stowarzyszenie „Na Skrzydłach Marzeń”  rozpoczęło kolejną akcję dystrybucji żywności. Do tej pory z pomocy skorzystało  kilkaset rodzin.

Szczercowskie stowarzyszenie „Na Skrzydłach Marzeń” pozyskuje pełnowartościowe produkty dzięki współpracy łódzkim Bankiem Żywności im. Marka Edelmana. Dzięki akcji, która prowadzona jest od września 2017 roku i potrwa do końca czerwca, do Gminy Szczerców trafiło wiele ton produktów, stanowiących wsparcie dla domowych budżetów rodzin szczególnie potrzebujących.

– Nie spodziewaliśmy się aż tak wielkiego odzewu – mówi Anna Kamieniak, Prezes Stowarzyszenia. – A tymczasem ilość beneficjentów stale się zwiększa. To dowodzi, że tego typu akcja była tu potrzebna – a skoro tak, nie mogliśmy wobec potrzeb uboższych mieszkańców przejść obojętnie.

Kiedy akcja wystartowała w październiku 2017 roku, do odbioru żywności Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wytypował 326 rodzin, czyli 702 osoby.  Miesiąc później tych rodzin było już 350 (747 osoby), w grudniu 363 (771 osób), a na koniec lutego do odbioru żywności zakwalifikowanych było 389 rodzin (826 osób).

Daje się zaobserwować tendencję wzrostową – podsumowuje Prezes Anna Kamieniak, i dodaje – Niezależnie od ilości zakwalifikowanych rodzin, na każdą osobę przypadnie ten sam przydział produktów. Łącznie to 51 kilogramów żywności.

Obecnie  potrzebujący mogą liczyć na wspomniane już buraczki  (wiórki) , cukier, filet z makreli, gulasz wieprzowy z warzywami, maślane herbatniki, gryczaną kaszę, koncentrat pomidorowy, mleko UHT, olej rzepakowy, pasztet wieprzowy, powidła śliwkowe, ser dojrzewający oraz szynki – drobiową i wieprzową (mieloną).

– Są też nowości – dopowiada Dorota Włodarczyk, członek Stowarzyszenia. – Mamy trzy nowe produkty, które mogą stanowić pewne urozmaicenie. Są to kabanosy wieprzowe, bezglutenowy makaron kukurydziany i miód wielokwiatowy.

To nie wszystko! Do zapowiadanych już w marcowym Informatorze Szczercowskim produktów udało się dołączyć jeszcze fasolę białą, groszek z marchewką, makaron jajeczny i ryż biały.

Ilość opakowań lub waga otrzymanych produktów w poszczególnych transzach jest różna, ale finalnie każdy beneficjent otrzyma 51  kilogramów żywności. Stowarzyszenie „Na Skrzydłach Marzeń” zamierza kontynuować akcję prowadzona wspólnie z Bankiem Żywności również w latach kolejnych.

Dziś żywność odbierają mieszkańcy miejscowości: Grudna, Zagadki, Stanisławów Pierwszy oraz Drugi, Lubiec, Kościuszki, Borowa, Brzezie, Magdalenów, Kozłówki, Bednarze , Kuźnica Lubiecka oraz część Szczercowa.

Jutro produkty spożywcze otrzymają mieszkańcy z miejscowości: Niwy, Chabielice, Załuże, Dubie, Szczercowska Wieś, Trakt Puszczański, Podżar, Kieruzele, Polowa, Szubienice, Podklucze i Polowa.

Pozostałe miejscowości zostaną zaopatrzone w drugiej transzy – jej termin przypada mniej więcej za dwa tygodnie.

 

 

Przeczytaj również