Mural płk. Cieszkowskiego na ścianie ZSP

To była wspaniała lekcja historii zakończona odsłonięciem muralu, poświęconego zapomnianemu bohaterowi. W Leśniakach Chabielskich i w Szczercowie upamiętniono dzisiaj pułkownika Teodora Cieszkowskiego, powstańca styczniowego, który zginął po bitwie z wojskami rosyjskimi 10 kwietnia 1863 roku.

Jak podają źródła internetowe, 27 marca 1863 Cieszkowski był goszczony przez Ludwika Niemojowskiego w dworze w Radoszewicach. Jego oddział liczył ok. 500 ludzi, w tym ok. 100 na koniach. Tutaj dopadła go rosyjska grupa pościgowa (2 roty piechoty i sotnia kozaków) dowodzona przez płka Pisankę. Doszło do zaciętej walki, powstańcy wycofali się w kierunku Kiełczygłowa, skąd po gwałtownym kontrataku Rosjanie zostali odrzuceni do Rząśni.

10 kwietnia pod Broszęcinem doszło do walki, w czasie której Cieszkowski został trafiony kulą w pierś. Wyniesiony z pola walki przez dwóch powstańców Peka i Szankowskiego został dobity w dworze Kozłowskich w Leśniakach Chabielskich, przez oficera rosyjskiego z garnizonu wieluńskiego kpt. Rafałowicza. Razem z nim polegli Hipolit Kozłowski (syn dziedzica), Józef Bykowski i Tomasz Witkowski. Rosjanie spalili dwór po uprzednim jego obrabowaniu.

Opis śmierci Cieszkowskiego został zamieszczony w krakowskiej gazecie Czas z 29 kwietnia 1863:

(…) Podamy wam tylko jedno nazwisko, nazwisko firmowe towarzystwa wszelkich okrucieństw (…) kapitana konsystującego w Wieluniu pułku, Rafałowicza. (…) Ten to człowiek do leżącego w łóżku Cieszkowskiego trzy razy o dwa kroki wystrzelił a rozbiwszy mu czaszkę, wziął mózg w rękę i rzucił w twarz starcowi u którego Cieszkowski leżał, on tegoż starca wypoliczkował i syna zabić kazał.

 

Projekt „Zapomniany Bohater na drodze do niepodległości – Gmina Szczerców pamięta” realizowany jest w ramach trwających od 2023 roku ogólnopolskich obchodów rocznicy patriotycznego zrywu.
Dofinansowany został ze środków Biura Niepodległa w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”.
Przedsięwzięcie objął  Patronatem Honorowym Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Wójt Gminy Szczerców Krzysztof Kamieniak.
Autorem koncepcji jest bełchatowski artysta-grafik Tomasz Pieczara, autor wielu murali w całym kraju.

Mural znajduje się na jednej ze ścian Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Szczercowie (ul. Piłsudskiego 66).

 

Przeczytaj również

Skip to content