Majowe święto strażaków

Mszą świętą w intencji Ojczyzny rozpoczęły się w Szczercowie obchody strażackiego święta, zorganizowanego tradycyjnie w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po nabożeństwie druhny i druhowie z jednostki OSP w Szczercowie, w towarzystwie władz gminy, zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych mieszkańców przemaszerowali pod pomnik św. Floriana, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Naczelnik jednostki zaprezentował dokonania strażaków ze Szczercowa w minionym roku. OSP Szczerców do zdarzeń wyjechała 115 razy, z czego 86 to zagrożenia miejscowe, odnotowano 27 pożarów i 2 fałszywe alarmy. Jednostka zorganizowała zbiórkę i dostarczyła dary dla pogorzelców z Nowej Białej w woj. małopolskim, czynnie brała udział w wydarzeniach kulturalno-sportowych, jak również w zabezpieczeniach czy pokazach na terenie naszej gminy.

W środę uhonorowano zasłużonych strażaków. Uchwałą Prezydium Zarządu oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Woj. Łódzkiego  druh Dariusz Domański odznaczony został Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Sławomir Kociołek i Grzegorz Papuga otrzymali Srebrne Medale za Zasługi dla Pożarnictwa, a Kamilę Papugę wyróżniono Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Piotr Basiński otrzymał odznakę „Strażak Wzorowy”, a odznaki za wysługę przypadły Michałowi Klareckiemu (25 lat), Sławomirowi Kociołkowi (10 lat) i Piotrowi Plewczyńskiemu (5 Lat).

Po dekoracji przemaszerowano pod salę strażackiego domu kultury przy ulicy Mickiewicza, gdzie odbyło się poświęcenie odnowionej figurki św. Floriana wraz z cokolikiem, który pochodzi z drugiej połowy lat 40-tych XX wieku. Krzyż na cokoliku wykonany jest z piaskowca, pochodzi najprawdopodobniej z pierwszego pomnika, rozebranego przez niemieckich okupantów w 1939 roku – renowacji zabytku podjął się druh Leszek Sobala.

We wtorek swojego „Floriana” obchodziły też jednostki OSP z Chabielic i Osin – tu również uroczystość poprzedzona była mszą świętą. Po nabożeństwie orkiestra dęta OSP Chabielice poprowadziła uczestników pod figurę strażackiego patrona, gdzie odegrano uroczyście polski hymn. W Chabielicach również wręczono wyróżnienia dla zasłużonych druhów. Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Wiktor Nagoda, Wiesław Olszowiec, Andrzej Sukiennik i Rafał Brzeszczyński.  Srebrne Medale przypadły w udziale Bogdanowi Cywińskiemu, Markowi Sukiennikowi oraz Radosławowi Owczarkowi. Przyznano też cztery Brązowe Medale, który otrzymali: Piotr Wilk, Leszek Pabich, Rafał Więcławski i Marek Kapa. Odznakę Strażaka Wzorowego wręczono w Chabielicach druhom: Stanisławowi Grzywaczewskiemu, Tomaszowi Kraińskiemu, Eugeniuszowi  Janeckiemu, Emilii Szcześniak, Wiktorowi Sukiennikowi i Mateuszowi Beśce.

Druhny i druhowie z Borowej świętowali 1 maja – uroczystości rozpoczęły się od zapalenia zniczy na grobach zmarłych strażaków, jakie znajdują się  cmentarzach parafialnych w Szczercowie i Restarzewie. Strażacy z Borowej, wspólnie z jednostką OSP z Restarzewa uczestniczyli w mszy, a po nabożeństwie celebrowali swoje święto w macierzystej jednostce. Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczony został Zdzisław Śnieg, Srebrny Medal otrzymał Andrzej Stępień, a Brązowe Medale przypadły Robertowi Kucharskiemu i Michałowi Łudczakowi. W Borowej wręczono też dwie odznaki Wzorowego Strażaka, które otrzymali Krzysztof Stępień i Robert Sobczak. Nie zabrakło życzeń od gości, wśród których znaleźli się wójt Krzysztof Kamieniak i przewodnicząca Rady Gminy Barbara Szczepanik, odczytano również list, jaki do druhów przesłali posłowie Ziemi Piotrkowskiej – Grzegorz Wojciechowski i Grzegorz Lorek.

Obszerna fotorelacja z wydarzeń dostępna jest na facebookowym profilu Gminy Szczerców.

Przeczytaj również

Skip to content