Gmina Szczerców świętowała 11 Listopada

W całym kraju hucznie obchodzono wczoraj Narodowe Święto Niepodległości, przypadające w 101 rocznicę powrotu Polski na mapę Europy. Przypomnijmy, 11 listopada 1918 roku zawarto rozejm w Compiègne, pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec i kończący I Wojnę Światową. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj – po 123 latach Polska znów była wolna.

Do uroczystych obchodów tej pięknej rocznicy włączyła się społeczność gminy Szczerców. O godz. 10.00 w Kościele Parafialnym w Szczercowie odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny i Narodu Polskiego, po której zaprezentowano krótki program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Szczercowie.  Szczercowskie obchody zakończyło złożenie kwiatów w miejscach pamięci narodowej na pl. św. Floriana i ul. 3 Maja.

Świętowano także w Chabielicach – w samo południe odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny i Narodu Polskiego w Kościele Parafialnym, po której grupa artystyczna z parafii w Stróży przedstawiła montaż literacko-muzyczny, przywołujący najważniejsze fakty z historii naszego kraju. Następnie władze gminy i przedstawiciele organizacji społecznych złożyli kwiaty pod pamiątkowym obeliskiem.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości Narodowej w naszej gminie zakończyło złożenie kwiatów w miejscu pamięci narodowej w okolicach Lubca przy mogile Polaków bestialsko rozstrzelanych przez Gestapo, a następnie przy obelisku w Magdalenowie.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na naszym profilu na Facebooku – TUTAJ.

Przeczytaj również

Skip to content