84 Rocznica „bitwy szczercowskiej”

W niezwykle podniosłej atmosferze odbyła się we wtorek (05.09)  uroczystość upamiętniająca żołnierzy poległych w tak zwanej „bitwie szczercowskiej”, jaka rozegrała się na naszych terenach w dniach 4 i 5 września 1939 roku. Na miejsce pamiątkowej celebry tradycyjnie wybrano Magdalenów, w którym znajdują się obeliski poświęcone bohaterskim żołnierzom 83 Pułku 30 Poleskiej Dywizji Piechoty oraz kaprala Antoniego Stefaniaka „Sępa”, żołnierza AK, który zginął w zasadzce UB w maju 1946 roku.

Przypomnijmy, 84 lata temu 83 Pułk 30 Poleskiej DP bił się nad Widawką w skutecznej obronie północnego odcinka pozycji obrony stałej „Szczerców”.  W trakcie bitwy nad Widawką, 30. Poleska Dywizja Piechoty zadała nacierającym siłom niemieckim poważne straty i nie pozwoliła wyprzeć się z zajmowanych pozycji.  Okupić to nam jednak przyszło licznymi stratami wśród ludności cywilnej, dziesiątkowanej głównie przez niemiecki lotnictwo.

– Dlatego musimy pamiętać nie tylko o dzielnych obrońcach polskich granic w mundurach z orzełkiem, ale też o mieszkańcach tej ziemi, ginących pod bombami zrzucanymi z samolotów i ostrzałem niemieckiej artylerii. Im też należy się pamięć i chwila zadumy – mówił do zgromadzonych na uroczystości wójt Krzysztof Kamieniak.

Niemieckie źródła historyczne mówią, że pokonanie we wrześniu 1939 roku tej niezbyt dobrze  wyekwipowanej polskiej dywizji wymagało od Niemców trzykrotnie większego wysiłku bojowego niż rozbicie dywizji francuskiej w trakcie późniejszych walk, które toczone były przez Wehrmacht na froncie zachodnim podczas kampanii wiosennej w roku 1940.

We wtorkowej uroczystości wzięli udział poseł na sejm Grzegorz Lorek, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, rektor Akademii Piotrkowskiej Dariusz Rogut, przedstawiciele samorządów Powiatu bełchatowskiego – gospodarze uroczystości wójt Krzysztof Kamieniak i przewodnicząca Barbara Szczepanik, wójt gminy Kluki Renata Kaczmarkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz, członek Zarządu Powiatu Adam Baryła, delegacja radnych i sołtysów gminy Szczerców. Licznie przybyli przedstawiciele służb mundurowych – policji, nadleśnictwa, straży pożarnych, zaś asystę honorową pełnili żołnierze 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Wśród delegacji składających pamiątkowe wieńce nie zabrakło przedstawicieli stowarzyszeń, grup rekonstrukcyjnych, szczercowskich harcerzy oraz uczniów gminnych szkół. Młodzież ze szkoły w Szczercowie przygotowała program artystyczny, który uzupełniła swoim występem orkiestra dęta OSP Magdalenów pod batutą Damiana Kraty.

W imieniu organizatorów – wójta gminy Szczerców Krzysztofa Kamieniaka, Rady Gminy Szczerców, Ochotniczej Straży Pożarnej w Magdalenowie oraz Związku Inwalidów Wojennych RP serdecznie dziękujemy za udział w uroczystościach rocznicowych.

Strzelcy Polescy – cześć  Waszej pamięci!

Przeczytaj również

Skip to content