Uwaga! Niebezpieczne środki ochrony roślin

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi  przypomina, że preparaty owadobójcze i gryzoniobójcze z fosforkiem glinu/magnezu są wysoce toksyczne i stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia i zużycia ludzi oraz środowiska. Preparaty w formie pastylek emitują gaz (fosforowodór)  podczas wilgoci atmosferycznej.

Dawka 500-700 mg/m3 fosforowodoru może spowodować już w ciągu 30 minut zgon. Popularne preparaty w jednej pastylce o wadze 0,6 g wydzielają 200 mg fosforowodoru. Objawami zatrucia są między innymi uczucie ucisku w klatce piersiowej, nudności, bóle i zawroty głowy oraz omdlenia. W przypadku podejrzenia zatrucia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i poinformować o zaistniałej sytuacji (pokazać etykietę stosowanego środka).

Ponadto fosforowodór jest gazem łatwopalnym i bardzo toksycznym dla zwierząt domowych i dzikich. Tak działające preparaty przeznaczone są głównie do fumigacji/dezynsekcji ziarna zbóż w magazynach, przechowalniach, w komorach elewatorów, w silosach, na barkach, w ładowniach statków oraz kontenerach. Etykiety niektórych z nich dopuszczają zastosowanie tych preparatów celem ograniczenia populacji karczownika i kreta, ale tylko i wyłącznie przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji, z zachowaniem ścisłych zasad bezpieczeństwa i zgodnie z etykietą.

Inspekcja próbuje dotrzeć do wszystkich osób, które nabyły produkty z fosforkiem glinu/magnezu w sposób nieuprawniony (bez przeszkolenia uprawniającego do nabycia) i/lub zastosowały takie preparaty (bez przeszkolenia uprawniającego do stosowania) celem zminimalizowania ryzyka niewłaściwego użycia takich produktów przez osoby nieuprawnione i niezorientowane w temacie zagrożeń generowanych przez uwalniający się pod wpływem wilgoci atmosferycznej trujący, nawet śmiertelnie, gaz – fosforowodór.

Również posiadanie takich produktów w mieszkaniach, na działkach, w warunkach niezgodnych ze wskazaniami etykiety-instrukcji tych środków, stanowi realne zagrożenie dla ich posiadaczy i osób im najbliższych jak również dla lokalnej społeczności i najbliższego środowiska.

W związku z powyższym  prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas stosowania środków ochrony roślin, stosowanie się do instrukcji/etykiety oraz nieużywanie środków zawierających fosforek glinu przez osoby bez przeszkolenia. Osoby fizyczne, które chcą pozbyć się zakupionych środków, mogą je przekazać do utylizacji do gminnego PSZOK-u.

Załączniki:

Plakat [PDF]

 

Przeczytaj również

Skip to content