Skąd się bierze woda w kranie?

Z końcem ubiegłego roku zakończyła się druga część remontu  zlokalizowanej w Chabielicach gminnej Stacji Uzdatniania Wody i Hydroforni. Przeprowadzona inwestycja gwarantuje wysoką jakość wody pitnej, z której korzystać mogą mieszkańcy nie tylko naszej gminy. Mało kto jednak wie, że aby w domach dostępna była zdrowa i smaczna „kranówka”, potrzebna jest praca wielu osób i skomplikowany proces uzdatnienia i dostarczenia do odbiorcy.

Woda, która jest dostarczana do mieszkańców na terenie Gminy Szczerców, a także zasila częściowo  Gminę Rząśnia i Gminę Rusiec oraz zaplecze socjalne KWB Bełchatów, wydobywana jest ze studni głębionych znajdujących się na terenie odkrywki Chabielice.

–  Ze studni trafia do zbiorników wody surowej – tłumaczy Małgorzata Gonerska, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej. – Zbiorniki są dwa, o pojemności 50m3 każdy. Następnie przy pomocy 5 pomp produkcyjnych pompowana jest ze zbiorników do układu uzdatniania.

Proces ten w skrócie polega na odżelazianiu i napowietrzaniu surowca. Uzdatniona woda magazynowana jest w zbiornikach wody uzdatnionej na Hydroforni.

Tu także są dwa zbiorniki, każdy o pojemności 1000m3 – dodaje Małgorzata Gonerska. –  Z tych zbiorników za pomocą 7 pomp sieciowych woda trafia do Państwa domów.

Gmina Szczerców przeprowadziła ostatnio remont instalacji, który obejmował wymianę 3 pomp produkcyjnych i 3 pomp sieciowych oraz wyposażenie Hydroforni w agregat prądotwórczy, zapewniający ciągłość dostawy wody w przypadku braku zasilania.

Pompy zostały podłączone do inteligentnego sytemu sterowania – cieszy się wójt Krzysztof Kamieniak. –  Hydrofornię wyposażono w nowe szafy sterujące i elektryczne. Zakupiono również program do obsługi pracy pomp, co finalnie sprawia, że wszystkie pracujące tam pompy są już nowoczesne i niezawodne.

Koszt inwestycji to 1.356.000 zł, kwota ta w całości pochodziła z budżetu Gminy Szczerców.

Przeczytaj również

Skip to content