Rozdaliśmy odblaskowe kamizelki dla rowerzystów

„Jednośladem bezpiecznie do celu” to akcja edukacyjna dla pieszych i cyklistów, jaką zorganizowano dzisiaj na szczercowskim targowisku. Przeprowadzono ją wspólnymi siłami Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie oraz Posterunku Policji w Szczercowie przy finansowym wsparciu gminnego samorządu. Wszystko – w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, a szczególnie niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Wraz z nadejściem wiosny na drogach zaczyna pojawiać się więcej miłośników jednośladów – rowerów, motorowerów, motocykli oraz hulajnóg elektrycznych. Przyjemność z jazdy jednośladem musi jednak łączyć się z dbaniem o bezpieczeństwo zarówno własne jak i innych użytkowników dróg.
– Kierujący takimi pojazdami muszą pamiętać, że na drodze każdy ma swoje prawa i obowiązki, których należy przestrzegać – przypomina nadkom. Marcin Kucner, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego bełchatowskiej policji. – Dbanie o swoją widoczność na drodze, wzajemny szacunek i respektowanie praw innych uczestników ruchu jest gwarantem bezpiecznej podróży i bezpiecznego dotarcia do celu.
Dlatego w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego pieszym i rowerzystom, którzy dzisiaj pojawili się w okolicy rynku, rozdawano elementy odblaskowe. Ponad 200 kamizelek trafiło w ręce mieszkańców gminy Szczerców. Do pieszych i rowerzystów trafiły też gadżety odblaskowe, opaski i breloczki.
– Mieszkańcy otrzymali również ulotki z informacją na temat bezpiecznych zachowań na drodze, właściwego poruszania się po drogach, zarówno przez pieszych jak i kierujących – wylicza Krzysztof Kamieniak, wójt gminy Szczerców. – Przypominano również, że piesi muszą być świadomi zagrożeń związanych z nieostrożnym wejściem na przejście dla pieszych, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, czy przebieganiem przez jezdnię.
W czasie dzisiejszych działań zachęcano do noszenia elementów odblaskowych. Zwracano uwagę, że w wielu sytuacjach odblask, noszony w odpowiedni sposób, ratuje życie. Powoduje, że piesi i cykliści są widoczni na drodze.
– Taka sytuacja w chwili zagrożenia na drodze daje kierowcy niezbędny czas i możliwość na właściwą rekcję – podkreśla asp. sztab. Przemysław Ćwikliński, Kierownik Posterunku Policji w Szczercowie. – Poruszając się drogą należy dbać o swoją widoczność, ponieważ na drodze „modnie” jest być bezpiecznym.
Policyjne działania miały na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, że niezależnie od tego, czy na drodze jesteśmy pieszym, czy też kierującym, to sami musimy dbać o bezpieczeństwo. Bezwzględne przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, widoczność na drodze, ostrożność, obserwacja otoczenia, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które mają istotny wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Przeczytaj również

Skip to content