Zorganizowane po raz pierwszy Dni Gminy Szczerców i po wieloletniej przerwie Dożynki Gminne były szczególnym wydarzeniem dla mieszkańców naszej gminy. Impreza odbyła się w dn. 13-14 sierpnia na terenie Wyspy i kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Szczercowie. Liczne atrakcje ?koncerty muzyczne, pokazy, stoiska z regionalnymi przysmakami i rękodziełem oraz piękna pogoda sprawiły, że w uroczystościach uczestniczyły tłumy mieszkańców gminy Szczerców oraz gości z ościennych miejscowości.
Dni Gminy Szczerców rozpoczął występ młodych wokalistów – Natalii Stanisławskiej, Zofii Sztuk, Jakuba Opalińskiego, Julii Kucharskiej, Amelii Ziółkowskiej i Magdaleny Dłubak. Wiele emocji wśród publiczności wzbudził pokaz akrobacji rowerowych w wykonaniu Piotra Bielaka. Skoki, niebezpieczne ewolucje, żonglerka, a nawet taniec na rowerze z odważną partnerką wybraną spośród publiczności ? to tylko niektóre elementy zaskakującego i zabawnego programu, jaki można było obejrzeć podczas sobotniej imprezy.
Tego dnia najmłodsi mieszkańcy gminy mogli uczestniczyć w warsztatach mega baniek mydlanych i zmienić image w Studiu Szalonych Fryzur. Barwne widowisko, na które złożyły się największe hity światowej muzyki rozrywkowej, efektowne stroje i układy taneczne zaprezentowała żeńska formacja Maraquia.
Gwiazdą sobotniego wieczoru był zespół VIDEO. Ten jeden z najpopularniejszych obecnie w Polsce zespołów pop rockowych został niezwykle gorąco przyjęty przez szczercowską publiczność. Koncert zespołu Video zapewne długo będzie jeszcze wspominany w Szczercowie.
Imprezę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami. Sobotnim obchodom Dni Gminy Szczerców towarzyszyły zawody strzeleckie o Puchar Wójta Gminy, które rozegrane zostały na strzelnicy przy ul. Piotrkowskiej w Szczercowie. Wzięło w nich udział 45 zawodników, którzy rywalizowali w czterech kategoriach. W grupie dziewcząt I miejsce zdobyła Karolina Papuga, natomiast w grupie chłopców zwyciężył Emil Kochelski. W kategorii open najcelniej strzelali Jolanta Kozubowicz i Marek Kałuziak.
W niedzielę 14 sierpnia rolnicy z terenu naszej gminy świętowali Dożynki. Gminne Święto Plonów rozpoczęła uroczysta Msza św. w Kościele parafialnym w Szczercowie. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł na Wyspę, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości. Zaproszenie do udziału w szczercowskich Dożynkach Gminnych przyjęło wielu znamienitych gości: delegacje rolników z poszczególnych sołectw, przedstawiciele władz samorządowych gminnych i wojewódzkich, duchowieństwo, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji społecznych. W trakcie części oficjalnej uroczystości odbył się obrzęd przekazania Gospodarzom Dożynek – Wójtowi Gminy Szczerców Krzysztofowi Kamieniakowi oraz Przewodniczącemu Rady Gminy Szczerców Zbigniewowi Szcześniakowi wieńców dożynkowych reprezentujących poszczególne sołectwa z terenu naszej gminy.
W gminnym Świecie Plonów reaktywowanym po wieloletniej przerwie wzięło udział aż piętnaście delegacji sołeckich z przepięknymi wieńcami nawiązującymi do symboliki religijnej oraz do polskich tradycji ludowych. Starostami tegorocznych Dożynek Gminy Szczerców byli wyróżniający się rolnicy – Marzena Frydrychowska z Grudnej i Marcin Sobczak z Janówki. Marzena Frydrychowska – wspólnie z mężem Januszem prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Grudna. 60 ha gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę trzody chlewnej. W cyklu zamkniętym hodują 30 loch, a sprzedaż tuczników wynosi 500 szt. rocznie. Dodatkowo prowadzą także hodowlę bydła opasowego, którego rocznie sprzedają ok. 20 szt. Marcin Sobczak- wspólnie z żoną od 5 lat prowadzi 12 ha rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Janówka. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli krów i byków, nakierowane jest na produkcję mleka. W gospodarstwie p. Sobczaków rocznie produkowane jest ok 20 tys. litrów mleka.
Zgodnie z tradycją Starostowie dożynek gminnych przekazali na ręce włodarza gminy Szczerców Krzysztofa Kamieniaka symboliczny chleb wypieczony z tegorocznych zbóż. Następnie Wójt wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Szczerców i starostami dożynek częstowali chlebem i miodem gości biorących udział w uroczystościach.
Dożynki były również okazją do nagrodzenia wyróżniających się rolników. Odznakę honorową ?ZASŁUŻONY DLA ROLNICTWA? przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ? P. Krzysztofa Jurgiela otrzymali: Katarzyna Rzepkowska i Jan Wasiel. Katarzyna Rzepkowska wspólnie z mężem Andrzejem prowadzi od 2001 r. rodzinne gospodarstwo rolne o powierzchni ok 30 ha we wsi Brzezie. Państwo Rzepkowscy specjalizują się w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka. Rocznie produkują ok. 35 tys. kg mleka. Na własne potrzeby uprawiają także zboża. Gospodarstwo Państwa Rzepkowskich jest całkowicie zmechanizowane, działalność rolniczą rozwijają korzystając z programów unijnych. Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych zakupili maszyny rolnicze oraz utwardzili kostką dojazd od drogi głównej do swojego gospodarstwa. Pani Katarzyna Rzepkowska udziela się również społecznie, w 2015 r. wybrana została sołtysem wsi Brzezie.
Jan Wasiel od 1986 roku jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni ponad 15 ha we wsi Kozłówki. Przejął je po swoich rodzicach. Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i produkcji mleka. Charakteryzuje się dużą wydajnością mleka w przeliczeniu na jedną sztukę bydła mlecznego. W 2015 r. roczna produkcja mleka wyniosła 123 tys. kg. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i dostosowane do profilu produkcji oraz wyposażone kompletnie w park maszynowy do zbioru sianokiszonek.
Podczas uroczystości dożynkowych Srebrnym Krzyżem Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego odznaczony został także Krzysztof Kamieniak Wójt Gminy Szczerców.
Medale Pamiątkowe Związku Żołnierzy Wojska Polskiego otrzymali również Włodzimierz Jędraszek i Bogumił Uciński. W dożynkowym świecie uczestniczyły tłumy mieszkańców naszej gminy, na których czekała moc atrakcji. Na scenie koncertowała Orkiestra Dęta OSP Szczerców, można było obejrzeć pokaz tańców ludowych w wykonaniu zespołu folklorystycznego ?Bałdrzychowianie? oraz występ discopolowej gwiazdy imprezy zespołu Maxel. Oblegane były również stoiska zaprzyjaźnionych gmin należących do LGD ?Kraina Wielkiego Łuku Warty?. Gospodynie serwowały przeróżne smakołyki oraz prezentowały wyroby rękodzielnicze. Dużą popularnością cieszyło się także stoisko promocyjne Rolniczo-Pracowniczej Spółdzielni Mleczarskiej w Szczercowie, gdzie można było spróbować i zakupić wyśmienite rodzime produkty nabiałowe.
Nie zabrakło także i miodów z pasieki Polowa prowadzonej przez państwa Otolińskich, wyrobów z wikliny, sianoludków, roślin cebulowych, stoisk firm kosmetycznych. Jedną z atrakcji imprezy była również prezentacja samochodów marki Renault. Dzieci mogły skorzystać z wesołego miasteczka oraz pod opieką druhów ochotników z jednostki OSP Chabielice z rejsów łodzią ratowniczą po szczercowskim zalewie. Niedzielną imprezę zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.
Uczestnicy Dożynek wzięli również udział w specjalnej zabawie -spośród wieńców dożynkowych przygotowanych przez delegacje sołectw głosowali na ich zdaniem najpiękniejszy, który powinien reprezentować Gminę Szczerców podczas tegorocznych Dożynek Powiatowych. Należy przyznać, że wszystkie wieńce biorące udział w konkursie były przepiękne, a słowa uznania należą się wszystkim zaangażowanym w pracę przy ich tworzeniu. Ostatecznie zwycięzcą gminnego konkursu na najładniejszy wieniec zostało sołectwo Brzezie, którego mieszkańcy przygotowali niezwykły, mierzący aż 1,90 m wieniec przedstawiający Jana Pawła II. Miejsce drugie w konkursie zajął wieniec reprezentujący sołectwo Niwy, a trzecie ?sołectwo Podklucze.
Organizacja dwudniowej imprezy Dni Gminy Szczerców i Dożynki Gminne 2016 była dużym wyzwaniem, którego realizacja nie byłaby możliwa bez wsparcia wielu instytucji, organizacji oraz lokalnych przedsiębiorców.
Wójt Gminy Szczerców Krzysztof Kamieniak oraz Gminny Ośrodek Kultury w Szczercowie serdecznie dziękują strażakom z jednostek OSP w Szczercowie, Chabielicach, Osinach, Magdalenowie i Borowej za pomoc przy zabezpieczeniu imprezy. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy, wsparcie finansowe i rzeczowe należą się firmom i lokalnym przedsiębiorcom, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia.
Galeria wieńcy dożynkowych
Organizację imprezy wsparli:
1. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.
2. Lokalna Grupa działania ?Kraina Wielkiego Łuku Warty?
3. ZIELONY SKLEP ? W.MURAS
4. WIREX sp.z o.o.
5. Maja Dekoracje weselne
6. GUM-MAR Marek Olczak
7. STACJA PALIW&HOTEL GOŁĘBIEWSKICH
8. Firma BODEX
9. Bank Spółdzielczy Ziemi Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim oddział w Szczercowie
10. Auto Szkoła BIB Marek Siewiera
11. Klaudia Styl
12. Sebastian Szubert Przewóz osób
13. Jerzy Szubert Dyliżans Bus
14. Firma SIENN
15. Przedsiębiorstwo usługowo handlowe Niewczas
16. Piotr Domański usługi architektoniczno ? budowlane
17. GEODECI Aleksander Kukieła
18. Firma Wiesława Śnieg TRANSPORT TOWAROWY
19. OL-MED.
20. K. i R. Kucharscy
21. Klinika Wolmed
22. ROL-BUD
23. INFOGLOB
24. Dom przyjęć okolicznościowych ?Kamila?
25. Sam Bud Materiały Budowlane Iwona Frąckiewicz
26. Marek Mikołajewski Młyn Usługowo – Handlowy
27. Firma Usługowo Handlowa Tomix Kochelski Tomasz
28. Paweł Włodarczyk Zakład Usług Sprzętowych „Ostrówek”
29. Stadnina koni Eldorado
30. Firma Interoil Sp. j Kameccy ? Galuba
31. Auto Naprawa Pomoc Drogowa Serwis Opon Antoni Kucharski
32. Piotr Otoliński ? Pasieka pszczela Polowa
33. Kwiaty Sztuczne Maria Kuśmierek
34. Paweł Domański Sklep Spożywczo Monopolowy Sala Bankietowa
35. RPSM SZCZERCÓW
36. M. i J. Frydrychowscy
37. Piekarnia Marzenna Chinalska
38. TOMASZ PASTUSZKA AUTO HANDEL
39. Sklep spożywczy Ewelina Jagielska Pęciak
40. Asos Małgorzata Sajewicz