14 czerwca 2024 roku wchodzą w życie dwie istotne zmiany w regulaminie Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”: pompy ciepła tylko z audytem energetycznym, a lista ZUM ważna jedynie do końca roku.
Co to oznacza?
Dla beneficjenta programu „Czyste Powietrze” ważne jest, aby instalacja pompy ciepła w budynku/lokalu mieszkalnym była poprzedzona obowiązkowym audytem energetycznym, który wskaże, że takie źródło ciepła będzie właściwym rozwiązaniem dla danego budynku/lokalu.
Decydując się na wymianę starego kopciucha na pompę ciepła szczególnie warto zadbać o to, by dom był odpowiednio docieplony. Zainstalowanie pompy ciepła w budynku, który jest słabo docieplony, może skutkować wysokimi rachunkami za energię elektryczną w okresie grzewczym.
Pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem dla budynku często tylko po wykonaniu termomodernizacji (tj. docieplenia przegród, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp.). Wymagany optymalny zakres prac do przeprowadzania przedstawi audyt energetyczny.
Przypominamy – z programu „Czyste Powietrze” można dostać dodatkowo do 1,2 tys. zł dofinansowania na audyt energetyczny (do 100% kosztów kwalifikowanych)!
Ponadto obecne zmiany z programie „Czyste Powietrze” wprowadzają – dla producentów, dystrybutorów, importerów – dodatkową, czasową (nie dłużej niż do 31 grudnia 2024 r.) możliwość wpisania na listę ZUM pomp ciepła, które posiadają europejskie znaki jakości: EHPA Q, HP KEYMARK lub EUROVENT.
Jest to jednak czasowy wpis urządzenia i od 1 stycznia 2025 r. na liście ZUM pozostaną wyłącznie te z parametrami potwierdzonymi pełnymi badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium zlokalizowanym na terenie UE lub krajów EFTA (zgodnie z wymogami programu „Czyste Powietrze”).
Warto przypomnieć przy okazji, że zgodnie z nową wersją programu „Czyste Powietrze” (obowiązującą od 22 kwietnia) od 14 czerwca 2024 r. wszystkie kupowane i montowane pompy ciepła, jak również kotły zgazowujące drewno o podwyższonym standardzie oraz kotły na pellet o podwyższonym standardzie będą mogły być kosztem kwalifikowanym jeżeli będą urządzeniami wpisanymi na listę zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl).
Przypominamy, że w Urzędzie Gminy Szczerców (ul. Pułaskiego 8, I piętro) działa Gminny Punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”.
Punkt czynny jest dla wszystkich zainteresowanych osób we wtorki i czwartki, w godzinach pracy Urzędu; kontakt telefoniczny: (44) 631 80 50 wew. 145.
W ramach programu „Czyste Powietrze”, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę starych, nieefektywnych kotłów na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, o najwyższych normach tj.: kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe spełniający określone wymagania, pompy ciepła lub węzeł cieplny (w przypadku podłączenia do sieci ciepłowniczej). Dotacje przyznawane są także na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku (ocieplenie ścian, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej) oraz instalację fotowoltaiczną (do 10kW).
ZAKRES DZIAŁANIA PUNKTU KONSULTACYJNEGO:
• udzielenie informacji o Programie osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie,
• wsparcie w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie,
• pomoc przy rozliczaniu przyznanego dofinansowanie.
W Punkcie jest możliwość skonsultowania wniosku o dofinansowanie w ramach Programu Priorytetowego ,,Czyste Powietrze” oraz jego złożenie. Wnioski przesyłane będą do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, gdzie następuje ich ocena merytoryczna.
Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, czyli dokumenty oceniane są na bieżąco.
Szczegółowe informacje dotyczące programu Czyste Powietrze dostępne są na stronie: www.czystepowietrze.gov.pl