Ostrzegamy przed atakami oszustów działających metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na wypadek komunikacyjny.
Bądź ostrożny, nie daj się oszukać!
Ostatnio ofiarami takich oszustów padły dwie starsze panie, które uwierzyły, że rozmawiają z funkcjonariuszami policji, a ich bliscy potrzebują pieniędzy. Kobiety chcąc pomóc przekazały oszustom swoje oszczędności. Apelujemy o ostrożność.
15 września policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie zostali zawiadomieni o oszustwie gdzie ofiarą przestępców podszywających się pod osoby bliskie padła 83-letnia mieszkanka Szczercowa. Kobieta uwierzyła w informację przekazaną jej przez osobę podająca się za funkcjonariusza policji. Oszust poinformował starszą panią, że jej syn uległ wypadkowi drogowemu i teraz pilnie potrzebne jest 130.000 złotych na operację ratującą jego życie. W tle prowadzonej rozmowy telefonicznej pokrzywdzona słyszała również płacz kobiety podającej się za jej wnuczkę. Zmanipulowana starsza pani, chcąc ratować życie swojego syna, przekazała oszustom ponad kilkadziesiąt tysięcy złotych.
O podobnym oszustwie bełchatowska policja została zawiadomiona również dzień później. Tym razem ofiarą przestępców padła 88-letnia mieszkanka Szczercowa. Śledczy ustalili, iż tego dnia do starszej pani zadzwoniła kobieta, która podając się za funkcjonariusza policji poinformowała, że jej syn jest sprawcą śmiertelnego wypadku drogowego i aby uniknąć aresztu, niezbędne jest natychmiastowe wpłacenie kaucji w wysokości 60.000 tysięcy złotych. Zaniepokojona losem syna starsza pani dała się zmanipulować przestępcom. Ostatecznie wierząc, że pomaga synowi postąpiła zgodnie z ich instrukcją i przekazała im oszczędności, które trzymała w domu. Blisko połowę wspomnianej kwoty przekazała nieznanemu mężczyźnie, który przyjechał pod jej dom.
Apelujemy do mieszkańców: Ostrzegajmy bliskich przed osobami podszywającymi się pod policjantów, czy członków rodziny. Uświadamiajmy ich jak mają zareagować w przypadku otrzymania telefonu z taką, czy podobną informacją. Uczulmy ich, że nigdy nie wolno działać pochopnie, pod presją czy w pośpiechu. Zawsze należy dać sobie czas na zweryfikowanie czy informacja jest prawdziwa. Za każdym razem należy rozłączyć rozmowę, w pierwszej kolejności skontaktować się z bliskimi, a o całej sytuacji należy powiadomić Policję.