Święto Niepodległości w Gminie Szczerców

11 listopada 1918 roku w Compiegne zawarto rozejm, który przypieczętował klęskę Niemiec w I Wojnie Światowej. Dla Polaków był to dzień wyjątkowy ? Polska po 123 latach zaborów odzyskała upragnioną niepodległość. Na pamiątkę tego wydarzenia 11 listopada ustanowiono świętem państwowym.

Uroczystości patriotyczne w Gminie Szczerców rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny. W miejscach pamięci narodowej – pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 ? obrońców Szczercowa i Ojczyzny, na Placu Świętego Floriana oraz pod pomnikiem poległych za wolność Ojczyzny mieszkańców Szczercowa, jak co roku złożono pamiątkowe wiązanki kwiatów.

7-szczercow

W szczercowskich obchodach Święta Niepodległości uczestniczyły liczne poczty sztandarowe oraz jednostki OSP Szczerców i OSP Borowa. Obecni byli harcerze, Koło Wędkarskie, szczercowskie szkoły, delegacje kombatantów oraz organizacji pozarządowych. Program artystyczny przedstawili uczniowie zespołu szkół ponadgimnazjalnych  ze Szczercowa, oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP Szczerców. Wartę pełnili członkowie grupy rekonstrukcyjnej z Bełchatowa w oryginalnym umundurowaniu i z replikami broni z czasów II wojny światowej oraz harcerze.

6-szczercow

– 11 Listopada to symbol naszej miłości do Ojczyzny, to pamiątka walki o wolność, to także symbol wiary w zwycięstwo. ? mówił Wójt Krzysztof Kamieniak, który podziękował wszystkim za liczne przybycie.

8-szczercow

Dwie godziny później w kościele pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Chabielicach odbyła się msza święta. Tym razem program artystyczny przedstawili uczniowie szkoły podstawowej z Chabielic. Po mszy zapalono znicze pod Mogiłą Powstańca. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Gminy, nie zabrakło druhów z OSP z Osin i Chabielic. Obecni byli uczniowie szkoły podstawowej z Chabielic i Osin oraz członkowie organizacji społecznych. Liczne delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem miejscowej ludności, poległej w obronie Ojczyzny.

10-chabielice

W miejscu pamięci narodowej w okolicach Lubca uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14:00. Delegacje składające się z Wójta Krzysztofa Kamieniaka, Przewodniczącego Rady Gminy Zbigniewa Szcześniaka, jednostki OSP Magdalenów oraz uczniów szkoły podstawowej w Lubcu złożyła kwiaty przy mogile Polaków bestialsko rozstrzelanych przez oddziały Gestapo.

12-lubiec

Następnie uczestnicy uroczystości udali się w okolice Magdalenowa, gdzie złożono wieńce przy obelisku obrońców pododcinka Lubiec-Magdalenów oraz przy tablicy pamiątkowej Antoniego Stefaniaka ?Sępa? ? żołnierza Armii Krajowej.

14-magdalenow

Ostatnim miejscem, w jakie udały się delegacje władz Gminy i OSP Magdalenów był cmentarz wojenny w Szubienicach. Przy mogiłach z czasów I i II Wojny Światowej zapalono znicze, honorując w ten sposób poległych żołnierzy.

15-szubienice

Przeczytaj również

Skip to content