Sztab zarządzania kryzysowego, działający przy wojewodzie łódzkim przekazał dziś najnowsze wytyczne, dotyczące organizacji pobytu uchodźców z objętej wojną Ukrainy.
Administracja rządowa w pełni zaspokaja potrzeby lokalowe uciekinierów, kompleksowo organizując ich pobyt (nocleg, wyżywienie, opieka, zabezpieczenie środków do życia itd.). Na terenie Powiatu bełchatowskiego przygotowano na ten cel miejsca noclegowe na terenie ośrodków wypoczynkowych Słok i Wawrzkowizna, a baza systematycznie powiększa się o kolejne budynki. Obecnie nie ma tu żadnych zagrożeń związanych z pominięciem kogokolwiek, kto potrzebuje pomocy.
Niezależnie od tego, zadania opieki nad przybyszami podejmują się osoby prywatne. Jeśli mieszkańcy zdecydują się na przyjęcie ukraińskiej rodziny, robią to na własny koszt – w świetle wytycznych z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego gminne czy miejskie samorządy nie mają możliwości partycypowania w kosztach takiego działania. Gminy mogą obecnie jedynie przekazywać w pierwszej kolejności na ten cel dary zebrane ze zbiórek społecznych.
Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską po 24 lutego przebywają na terenie naszego kraju całkowicie legalnie. Nie muszą obecnie w żaden sposób legalizować swojego pobytu, przysługuje im pełna bezpłatna opieka medyczna, mają prawo podjęcia pracy, a dzieci mogą zostać objęte bezpłatną opieką przedszkolną lub korzystać ze szkolnej nauki. Szczegóły tych działań określi powstająca specustawa, niemniej już teraz wiadomo że pobyt tych osób jest legalny i należy im się pomoc.