Pierwsza grupa seniorów zaszczepiona!

Punktualnie o 8.30 rozpoczęło się szczepienie pacjentów z grupy 80+ w szczercowskiej przychodni zdrowia. Z zaplanowanej na dziś trzydziestoosobowej grupy seniorów finalnie uda się zaszczepić 27 osób; trzy osoby swoje szczepienia musiały przełożyć na inny termin, z uwagi na stan zdrowia.

Każdorazowo szczepienie poprzedza wywiad lekarski i to od jego wyniku zależy, czy dawka preparatu zostanie podana – wyjaśnia Barbara Kałużewska, kierownik SP ZOZ Szczerców. – Nie oznacza to, że te trzy szczepionki się zmarnują! Wykorzystamy je do szczepień pracowników naszej placówki.

Harmonogram szczepień wynika z ilości szczepionek, dostarczanych przez rządową Agencję Rezerw Materiałowych – obecnie gminy otrzymują po 30 dawek na tydzień.  Z zapytaniem o szanse na zakup większej ilości szczepionki wystąpił podczas ostatniej sesji Rady Gminy wójt Krzysztof Kamieniak. Takie działanie pozwoliłoby na objęcie szczepieniami chętnych mieszkańców naszej gminy w dużo krótszym czasie.

Niestety, nie ma takiej możliwości – wyjaśnia Barbara Kałużewska. – Ani Urząd Gminy ani nikt inny nie ma możliwości dokonania zakupu i zaopatrzenia przychodni poza kontyngentem ustalonym przez rząd. Takie działanie jest niemożliwe i nielegalne.

Jedną z pierwszych osób zaszczepionych we wtorek jest pani Anna, mieszkanka Chabielic, reprezentantka grupy 80+. Seniorka proces podania szczepionki zniosła dzielnie i nie narzekała na żadne niedogodności.

Nie bolało – mówiła z uśmiechem. – Teraz jestem spokojniejsza.

Podana dawka szczepienia musi zostać powtórzona. Zaszczepione dziś osoby przyjmą kolejną dawkę za 3 tygodnie.

Pacjenci wymagający transportu do punktu szczepień mogą skorzystać z dowozu zapewnionego przez szczercowską przychodnię. Na takie rozwiązanie zdecydowała się dzisiaj jedna osoba. Szczepienia prowadzone są też wyjazdowo – są nimi objęte osoby, które ze względów zdrowotnych nie mają możliwości opuszczenia miejsca zamieszkania. W pierwszym dniu szczepień odnotowaliśmy pięcioro takich pacjentów.

Przypominamy, że potrzebę zapewnienia transportu dla osób z wyznaczonym terminem szczepienia przeciwko COVID-19 należy zgłaszać do SP ZOZ w Szczercowie pod nr  tel. 663 963 090 z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Osobami uprawnionymi do darmowego transportu do Punktu Szczepień i z powrotem są:

  • osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N) lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
  • osoby mające trudności w dojeździe na miejsce wykonania szczepienia we własnym zakresie.

 

Przeczytaj również

Skip to content