Nowości w Karcie Dużej Rodziny

Od 1 stycznia 2019 r. każdemu rodzicowi, który wychował przynajmniej trójkę dzieci – nawet jeśli dziś są one już pełnoletnie –przysługuje Karta Dużej Rodziny.

Do tej pory karta przysługiwała tylko tym, którzy mają pod swoją opieką 3 małoletnich (lub uczących się do 25. roku życia) dzieci. Zmiana jest istotna, ale jej beneficjentami będą tylko rodzice. Dzieci – tak jak do końca 2018 roku – będą mogły korzystać z karty do 18. lub 25. roku życia. Rodzice – dożywotnio

Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny można składać w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub dużo sprawniej i szybciej za pośrednictwem Platformy Informacyjno – Usługowej Emp@tia (www.empatia.mrpips.gov.pl).

W naszej gminie wnioski tradycyjne są wydawane i przyjmowane w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczercowie przy ul. 3 Maja 6 w pokoju nr 1.

Karta Dużej Rodziny (KDR) to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To zniżki np. na przejazdy kolejowe, niższe opłaty paszportowe, możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych, księgarni czy w końcu zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy… paliwa. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia.

Do programu Karty Dużej Rodziny może dołączyć każda firma i instytucja niezależnie od wielkości, sektora czy zasięgu działania. Wśród partnerów są zarówno ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy. Partnerzy przystępują do programu dobrowolnie, a wielkość zniżek udzielana jest indywidualnie.

Aby skorzystać ze zniżki, pokaż swoją Kartę Dużej Rodziny. Każdy członek rodziny może korzystać z Karty osobno.

Miejsca, które oferują zniżki, są oznaczone specjalnym znakiem: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”:

3+

 

Pamiętaj! żeby dostać Kartę Dużej Rodziny, rodzice nie mogą być pozbawieni  — w stosunku do co najmniej trojga dzieci — władzy rodzicielskiej ani ograniczeni we władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. 

Przeczytaj również

Skip to content