Mimo kapryśnej pogody aż w czterech miejscach upamiętniono w minioną sobotę rocznicę odzyskania niepodległości – gminne obchody narodowego święta odbyły się w Szczercowie, Chabielicach, Lubcu i Magdalenowie. Wspaniale prezentowały się poczty sztandarowe, a oprócz sporej grupy mieszkańców, w każdym z miejsc pamięci obecne były władze samorządowe, uczniowie, szczercowscy harcerze, strażacy oraz przedstawiciele licznych stowarzyszeń i ugrupowań politycznych.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Szczercowie, po której złożono kwiaty pod pomnikami bohaterów walki o wolność kraju.
– Nie zawiedźmy ich, nie zaprzepaśćmy ich dorobku. Pomnażajmy ich osiągnięcia, pamiętajmy o wysiłku jaki włożyli w odrodzenie niepodległości. Kochajmy naszą Ojczyznę, nie mniej niż oni ją umiłowali – mówił podczas ceremonii wójt Krzysztof Kamieniak.
Nie mniej podniośle było w Chabielicach, gdzie po mszy delegacje złożyły wiązanki kwiatów; niestety ceremonię skrócił ulewny deszcz.
Kwiaty złożono też w Magdalenowie, przy symbolicznej mogile Żołnierza Wyklętego, kpr Antoniego Stefaniaka i obelisku pamięci żołnierzy 83 Pułku Piechoty, walczącym w tych okolicach we wrześniu 1939 roku.
Gminne obchody święta niepodległości zakończyły się w Lubcu, przy pomniku upamiętniającym Polaków bestialsko pomordowanych przez gestapo. Obecna na uroczystości skarbnik Gminy, Dorota Słowińska odczytała list, jaki do uczestników zgromadzenia wystosował wójt Krzysztof Kamieniak. Odniósł się w nim do dziedzictwa, jakim jest śmierć każdego z bojowników o polską tożsamość narodową.
„…to nie tylko historia, to nie wyłącznie daty i nazwiska.
Przecież to właśnie osiągnięcia tych wielkich Polaków sprawiły, że mówimy dziś po polsku, śpiewamy Mazurka Dąbrowskiego, a stolicę mamy nad Wisłą.
Warto o tym pamiętać, to przecież podstawa naszej narodowej tradycji. Po 123 latach niewoli odzyskanie niepodległości było zdarzeniem nie do przecenienia.
I choć listopadowa rocznica wypada zwykle w szary, jesienny dzień, to nie zapominajmy, że obchodzimy najwspanialsze święto w polskim kalendarzu. Święto radosne i pełne nadziei. Święto, którym oddajemy hołd tym wszystkim, którzy polegli za wolność i niepodległość tego kraju.
Dziękuję, że zachowujecie ich Państwo w pamięci.
Cześć i chwała im wszystkim! Niech żyje Polska!”