Kronika ze Szczercowa w gronie najlepszych

Pod koniec września w Olsztynie odbyło się spotkanie laureatów XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Kronik Strażackich – już po raz czwarty w gronie najlepszych kronikarzy znaleźli się autorzy księgi opisującej historię i codzienność OSP Szczerców. Efekt pracy kronikarza seniora Jana Klareckiego oraz druha Sławomira Kociołka i jego córki Amelii i tym razem uhonorowano laurem „kroniki wzorowej”.

– Jestem bardzo dumny z tego wyróżnienia, ponieważ konkurencja była ogromna. To nie jest wcale proste zadanie, kronikarstwo wymaga systematyczności, obowiązkowości i dobrego pomysłu – mówi Jan Klarecki, który pracę nad kroniką szczercowskiej jednostki OSP rozpoczął w 2006 roku. Prowadził ją przez dziesięć lat, do momentu kiedy w 2016 roku pałeczkę przejął młodszy wiekiem, ale równy zaangażowaniem Sławomir Kociołek.
– W wojsku, na kompanii, pełniłem funkcje pisarza. Ręka do dziś pozostała wyrobiona, więc umieszczanie kolejnych wpisów nie stanowi problemu – tłumaczy Sławek. – A nawet, gdybym miał z tym kłopot, to z marszu zastępuje mnie córka. I nikt nie zauważy różnicy – dodaje ze śmiechem.

To prawda, Amelia Kociołek poszła w ślady ojca i nie tylko asystuje mu przy prowadzeniu kroniki, ale i wstąpiła do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Z tego też powodu rodzina Kociołków nie mogła osobiście odebrać wyróżnienia; w tym samym czasie w Zelowie odbywały się powiatowe zawody strażackie, w których obecność zarówno ojca, jak i córki była niezbędna. Szczercowskich kronikarzy reprezentował w Olsztynie senior Jan Klarecki.

Przypomnijmy, na XXVI Ogólnopolski Konkurs Kronik zgłoszono aż 78 kronik strażackich w 118 tomach, tj.: 65 OSP, w tym 2 Zakładowe, 8 MDP, 3 ZOP ZOSP RP, 2 ZOG ZOSP RP. 31 kronik brało udział w ogólnopolskim konkursie po raz pierwszy. Na konkurs zgłoszono: 1 kronikę z województwa opolskiego, 3 kroniki z województwa dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, 4 kroniki z województwa śląskiego, 6 kronik z województwa lubelskiego, 7 kronik z województwa mazowieckiego, podlaskiego i małopolskiego, 9 kronik z województwa kujawsko-pomorskiego, 13 kronik z województwa łódzkiego i 18 kronik z województwa wielkopolskiego. Warto podkreślić, że w tym roku z nadesłanych prac jury oceniło: 17 kronik wzorowych, 27 kronik wyróżniających, 29 kronik poprawnych, a 5 kronik pozostało bez oceny ze względu na udział w zeszłorocznym Ogólnopolskim Konkursie Kronik.
Kroniki wzorowe XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Kronik:
Ochotnicza Straż Pożarna w Nieżywięciu woj. kujawsko-pomorskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Królowej Woli woj. łódzkie
Ochotnicza Straż Pożarna w Rossoszycy woj. łódzkie
Zarząd Oddziału Powiatowego w Sieradzu woj. łódzkie
Ochotnicza Straż Pożarna w Szczercowie woj. łódzkie
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Malcu woj. małopolskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Duninowie woj. mazowieckie
Ochotnicza Straż Pożarna w Przełęku woj. opolskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Jaworzu woj. śląskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Rybarzowicach woj. śląskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Starym Koniecpolu woj. śląskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Świętoszówce woj. śląskie
Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Czerminie woj. wielkopolskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Grabonogu woj. wielkopolskie
Zarząd Oddziału Miejsko-Gminnego w Kleczewie woj. wielkopolskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Komornikach woj. wielkopolskie
Ochotnicza Straż Pożarna w Lotyniu woj. wielkopolskie

Kronikarzom ze Szczercowa serdecznie gratulujemy!

 

Przeczytaj również

Skip to content