Kapsuła czasu dla przyszłych pokoleń

Aula Szkoły Podstawowej przy ulicy Rzecznej w Szczercowie była dziś miejscem upamiętnienia okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie przygotowali z tej okazji kolaż słowno-muzyczny, który przypomniał bohaterskie, ale i bolesne fakty z dziejów naszego państwa, z radosnym finałem, który przypadł na 11 listopada 1918 roku.

W sto lat po zakończeniu I Wojny Światowej, na polach bitew której ginęli również nasi przodkowie, Związek Inwalidów Wojennych uhonorował Szkołę Podstawowa im. księdza Józefa Baranowicza w Szczercowie specjalnym Krzyżem, w uznaniu wkładu placówki w budowanie tożsamości narodowej. W decyzji o przyznaniu tego zaszczytnego odznaczenia podkreślano udział szkolnej społeczności w uroczystościach patriotycznych oraz zaangażowanie uczniów w opiekę nad miejscami zbrojnych potyczek sprzed lat.

Dzisiejsza uroczystość była też okazją do zaprezentowania kapsuły czasu – projekt ten skierowany jest do przyszłych pokoleń szczercowian. W specjalnej kapsule zgromadzono nie tylko pamiątki z przeszłych lat, ale też świadectwo naszej teraźniejszości, tak by ci, który otworzą kapsułę w roku 2118 mogli na własne oczy przekonać się jak żyliśmy i jak wygląda sto lat wcześniej gmina Szczerców.

Swój wkład w ten projekt oprócz samej szkoły, gminnej biblioteki, GOKu i innych instytucja miał także sam Urząd Gminy. Do przyszłych pokoleń skierowaliśmy list następującej treści:

”Drodzy mieszkańcy Gminy Szczerców z XXII wieku,

słowa do przyszłych pokoleń piszemy w przeddzień wyborów samorządowych (wyznaczonych przez premiera polskiego rządu, Mateusza Morawieckiego na 21 października), które wyłonią nową Radę Gminy, wskażą też osobę, która sprawować będzie funkcję Wójta Gminy Szczerców.

W naszym kraju to wyjątkowy czas – mieszkańcy mają prawo decydować o swojej przyszłości i chcą          z tego prawa korzystać. Wybierają więc swoich przedstawicieli, którzy w ich imieniu podejmować będą decyzje najlepsze dla całej społeczności – to właśnie Wójt Gminy i piętnastu członków Rady Gminy. Ubolewamy, że nie wszyscy spełnią jednak swój obywatelski obowiązek i wezmą udział          w głosowaniu, które odbywa się raz na kilka (wcześniej  co cztery, od roku 2018 co pięć) lat – część osób uzna to za mało istotną kwestię w ich życiu, część po prostu nie przywiązuje do tego żadnej wagi. Ale budujemy w Polsce społeczeństwo obywatelskie, dlatego udział w wyborach naszych władz jest dla nas niezwykle istotny. Zwłaszcza w rocznicę, która przypada w tym roku – w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.  Nasi dziadkowie i ich rodzice, starsze pokolenia, przez 123 lata nie mieli takiej możliwości – Polska aż do 1918 roku została usunięta z mapy Europy. Dziś żyjemy w wolnym kraju.

Gmina Szczerców w październiku 2018 roku liczy ponad osiem tysięcy mieszkańców, wójtem jest Krzysztof Kamieniak, w skład Rady Gminy wchodzą: Brożyna Izabela, Drzazga Krzysztof, Kaźmierczak Andrzej, Kucharski Karol, Materac Bohdan, Pacholak Wojciech, Pabiś Teresa, Pietrzyk Zenon, Szczepanik Barbara, Szcześniak Zbigniew, Śnieg Zdzisław, Wiedeński Stanisław, Wlazłowski Jan, Włodarczyk Dorota i Wyszatycka Monika.

Gmina Szczerców leży w obrębie powiatu bełchatowskiego, w województwie łódzkim. Mamy swoje szkoły, kluby sportowe, śpiewają i grają dla nas Chłopaki  Szczercowiaki, mamy swoje problemy ale i dużo radości – jak wszędzie, niezależnie od szerokości geograficznej i czasów, w których przyszło nam żyć.

Tuż obok Chabielic, dużej miejscowości wchodzącej w skład Gminy Szczerców,  pracuje kopalnia węgla brunatnego, eksploatując tak zwane „Pole Szczerców”. Najprawdopodobniej, kiedy czytać będziecie te słowa, po kopalni nie będzie już śladu. Może w ogóle nie będziecie już wtedy korzystać z węgla jako źródła energii? Dziś to dla nas bardzo istotne źródło dochodu – kopalnia płaci naszej Gminie pieniądze, które zasilają nasz budżet i stanowią rekompensatę za degradację środowiska naturalnego i wynikające z niej niedogodności dla mieszkańców. A te są spore – to hałas górniczych maszyn, postępujące odwodnienie terenów rolniczych czy duże zapylenie w okolicy najbliższej kopalni. 

Jesteśmy niezwykle ciekawi, jak nasza Gmina wyglądać będzie w momencie, kiedy ten list trafi w Wasze ręce… Czy wciąż będzie tak uroczo zielona, z tak dużą ilością przepięknych zakątków stanowiących o jej turystycznej atrakcyjności? Chcemy wierzyć, że tak, że nasze wnuki i ich dzieci również będą tu mieszkać z przyjemnością, ciesząc się dobrym zdrowiem, bezpieczeństwem oraz bogactwem tej ziemi.

Dziś, kiedy piszemy te słowa, kilogram chleba kosztuje około 4 złotych, litr benzyny to wydatek rzędu 5 złotych, a przeciętne wynagrodzenie w kraju to 3,5 tysiąca złotych. Polska jest członkiem Unii Europejskiej, niewykluczone że w ciągu kilku najbliższych lat przyjmiemy walutę obowiązującą w europejskiej wspólnocie i używać będziemy już nie złotych polskich ale euro.

Serdecznie was pozdrawiamy – my, pracownicy Urzędu Gminy Szczerców. Każdego dnia dokładamy wszelkich starań, by wspólnota mieszkańców mogła prawidłowo funkcjonować i rozwijać się.            

Już teraz dbamy także o Was – wprowadzamy programy ekologiczne, które mają na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery, rozwijamy alternatywne źródła energii, chcąc zachować środowisko naturalne w jego pierwotnym kształcie, tak by mogły z niego korzystać przyszłe pokolenia. Tak, byście i Wy czuli się tu, w Gminie Szczerców, równie dobrze jak my.

Serdecznie Was pozdrawiamy! Szkoda, że nie mogliśmy się spotkać…

 

Szczerców,  15 października 2018 roku”

 

 

Przeczytaj również

Skip to content