Do czwartku w budynku Gimnazjum przy ulicy Rzecznej w Szczercowie oglądać można niezwykłą wystawę, poświęconą polskiej drodze do niepodległości. Ekspozycja, składająca się z trzydziestu plansz o wymiarach 2 metry na 1 metr, przedstawia archiwalne zdjęcia i najważniejsze fakty, poprzedzające wydarzenia z roku 1918.
Ekspozycja trafiła do Szczercowa na zaproszenie wójta Krzysztofa Kamieniaka. Jest to jeden z elementów, które składają się na gminne obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
– Rok bieżący jest wyjątkowy – podkreśla wójt Krzysztof Kamieniak. – Sto lat temu powróciliśmy na mapę Europy jako wolny i niepodległy kraj. Wydarzenia z tamtych lat zasługują na miejsce w naszej pamięci.
Wystawa „Polskie drogi do niepodległości” to inicjatywa ogólnopolska; po zakończeniu ekspozycji w Szczercowie, oglądać ją będą mieszkańcy innych rejonów kraju. Wczoraj w szczercowskim gimnazjum otwarcie ekspozycji poprzedził uroczysty apel, rozpoczynający szkolne obchody okrągłej rocznicy.
– W sto lat po odzyskaniu niepodległości z dumą uczymy dzieci języka polskiego i polskiej historii – mówiła Aleksandra Siciarz, dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Baranowicza w Szczercowie. – Społeczność naszej szkoły z prawdziwą dumą będzie poprzez szereg zaplanowanych inicjatyw przypominała mieszkańcom gminy Szczerców o tej ważnej dacie.
Przypomnijmy – w latach pierwszej wojny światowej (1914-1918) wystąpiły sprzyjające okoliczności dla sprawy polskiej. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej.