22 listopada – święta patronki orkiestr dętych

22 listopada to dzień wspomnienia świętej Cecylii – patronki muzyków, organistów oraz orkiestr dętych.
W naszej gminie mamy aż trzy znakomite orkiestry dęte, funkcjonujące przy jednostkach OSP w Szczercowie, Magdalenowie oraz Chabielicach.
👉Orkiestra Dęta OSP Szczerców to grupa młodych, ambitnych ludzi, którzy kochają muzykę. Orkiestranci spotykają się w wyjątkowej atmosferze i z zapałem do muzykowania podejmują nowe wyzwania repertuarowe i koncertowe. Kontynuując zapoczątkowaną w 1904 roku tradycję Orkiestra nieustannie poszerza horyzonty tak ambicjonalne jak i geograficzne. Występy na wszelkiego rodzaju festiwalach orkiestr dętych i uroczystościach o wszelakim charakterze nadają tempa karierze szczercowskich instrumentalistów. Zespół muzyków amatorów nabiera doświadczeń podczas występów lokalnych oraz tych na arenie międzynarodowej. Oprawa muzyczna szczercowskiej Orkiestry nadaje wyjątkowego charakteru podczas uroczystości kościelnych, świąt pamięci narodowej, akcji charytatywnych oraz imprez okolicznościowych. W 2016 roku Orkiestra została uznana za Najpopularniejszą Orkiestrę Województwa Łódzkiego (wg. Dziennika Łódzkiego). Przez ostatnie lata, orkiestra występowała m.in. w Łodzi, Rybniku, Wiśle, Zakopanem, Paryżu, Pecs (Węgry), Limburgii (Belgia), Złotych Piaskach (Bułgaria) czy Luksemburgu. Szczercowska Orkiestra prezentuje różnorodny repertuar dostosowany do charakteru uroczystości. Oprócz tradycyjnych marszów wykonywanych podczas przemarszu prezentuje także pieśni, hymny, utwory koncertowe i rozrywkowe. Muzycznym przygotowaniem orkiestry od podstaw zajmuje się dyrygent- absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi – Tomasz Kozubowicz.
👉Orkiestra Dęta OSP Magdalenów powstała przed II wojną światową. Po wieloletnim okresie zawieszenia, dzięki determinacji miejscowej społeczności, wznowiła działalność w 2009 r. pod batutą młodego kapelmistrza Damiana Kraty. Muzycy Orkiestry Dętej OSP Magdalenów z dużym zaangażowaniem uczestniczą w życiu kulturalnym gminy Szczerców i powiatu bełchatowskiego. Obecnie zespół liczy ponad 30 członków. Orkiestra Dęta OSP Magdalenów zdobyła II miejsca w plebiscycie na Najpopularniejszą Orkiestrę Strażacką 2016 województwa łódzkiego zorganizowanym przez Dziennik Łódzki. Orkiestra swoimi występami uświetnia uroczystości strażackie i kościelne w Magdalenowie i Parznie oraz święta patriotyczne w gminie Szczerców, uczestniczy także w koncertach, festiwalach , piknikach na terenie gminy Szczerców i powiatu bełchatowskiego. Warto podkreślić, że dużą grupę wśród członków Orkiestry w Magdalenowie stanowią ludzie młodzi- uczniowie okolicznych szkół. W ramach działalności orkiestry rozwijają oni swoje zainteresowania artystyczne, uczą się współdziałania w grupie oraz dyscypliny.
👉Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Chabielicach powstała w1935 r. Od początku swojego istnienia związana jest z mieszkańcami Chabielic i najbliżej okolicy. Muzycy Orkiestry uczestniczą przede wszystkim w uroczystościach strażackich i parafialnych. Uświetniają również tradycyjne uroczystości patriotyczne odbywające się na terenie gminy Szczerców. Orkiestra koncertuje także podczas licznych pikników, festynów i imprez integracyjnych organizowanych na terenie gminy Szczerców. Orkiestra ma na swoim koncie wiele sukcesów i osiągnięć w licznych przeglądach i konkursach. W jej szeregach amatorsko muzykowało i muzykuje kilka pokoleń mieszkańców Chabielic. Obecnie liczy ona ponad 20 muzyków, a kapelmistrzem jest Daniel Szcześniak. Działalność Orkiestry przyczynia się do podtrzymywania lokalnych tradycji i zwyczajów, integruje lokalną społeczność oraz przygotowuje do uczestnictwa w życiu kulturalnym gminy Szczerców.
W imieniu mieszkańców i władz samorządowych gminy Szczerców życzymy wszystkim muzykom, by ich pasja trwale przyczyniała się do rozwoju osobowego i dawała nam – odbiorcom – częstą okazję do żywego kontaktu z kulturą muzyczną i wokalną.

Przeczytaj również

Skip to content