Dzisiaj, 11 listopada, obchodziliśmy w naszej Gminie Święto Niepodległości, które upamiętnia odzyskanie przez Polskę wolności po 123 latach zaborów. W tym roku uroczystości były szczególnie bogate i pełne symboliki.
Główne obchody rozpoczęły się w Szczercowie o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny, podczas której młodzież ze Szkoły Podstawowej im. ks. J. Baranowicza w Szczercowie zaprezentowała program artystyczny.
Tradycyjnie, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i jednostek mundurowych złożyły kwiaty w miejscach pamięci narodowej. Wśród delegacji znaleźli się Wójt Krzysztof Kamieniak wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Barbarą Szczepanik, którym towarzyszył ksiądz proboszcz Sławomir Klich. Nie zabrakło przedstawicieli Zarządu Powiatu Bełchatowskiego reprezentowanego przez Radną Powiatową Annę Kamieniak, Związku Inwalidów Wojennych i Wojskowych, Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Osób Pełnoletnich Gminy Szczerców, Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kuźnia Życzliwości”, Polskiego Związku Wędkarskiego Koło 29 w Szczercowie, Zarządu Regionu Piotrkowskiego NSZZ Solidarność, motocyklistów z powiatu bełchatowskiego i z Widawy, grupy „Kijkowe Dziewczyny Niwy” wraz z „Bolącymi Piszczelami” z Bełchatowa, Przedszkola Samorządowego, Szkoły Podstawowej im. Ks. Józefa Baranowicza, Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, Hufca ZHP Osiemnastka w Szczercowie oraz jednostek OSP ze Szczercowa i Borowej.
Przy pomniku z pamiątkową tablicą, zawierającą nazwiska mieszkańców gminy Szczerców, którzy brali udział w walce z bolszewikami w roku 1920, Wójt Krzysztof Kamieniak podziękował zgromadzonym za udział w najważniejszym polskim święcie państwowym.
Symboliczny wyraz uznania za wieloletnią pomoc i wspieranie działań Związku Inwalidów Wojennych z rąk st. kpr. Mirosława Roguta otrzymali Wójt Gminy Szczerców Krzysztof Kamieniak oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Justyna Felisiak. Wyróżnienie w formie pamiątkowego medalu jest dowodem na to, że współpraca i wspólne cele mogą przynieść realne korzyści.
106 – tą rocznicę odzyskania niepodległości upamiętniono również w Chabielicach, w lesie pod Lubcem i przy obeliskach w okolicach Magdalenowa – a więc w trzech lokalizacjach, gdzie znajdują się miejsca pamięci narodowej. Tu również złożono wieńce, zapłonęły znicze i padły słowa upamiętniające ofiary zbrojnych napaści na Polskę, w jakie obfitowała historia naszej Ojczyzny.
Mimo chłodu, który towarzyszył uczestnikom przez cały dzień, mieszkańcy naszej Gminy licznie zebrali się, aby wspólnie oddać hołd tym, którzy 106 lat temu walczyli o niepodległość.
Równocześnie pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Szczerców Krzysztofa Kamieniaka odbył się Piknik Motocyklowy. Miłośnicy dwóch i czterech kółek po patriotycznej paradzie motocyklowej spotkali się na torze pod Lubcem. Pomimo chłodnej aury, wydarzenie przyciągnęło wielu pasjonatów motocykli i quadów.
Aktywnie świętowały także Kijkowe Dziewczyny Niwy, które maszerowały z kijkami i flagami, przy wsparciu motocyklistów oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich. Obchody 11 listopada po raz kolejny pokazały, że wspólne świętowanie może łączyć ludzi o różnych zainteresowaniach, przypominając o wartości, jaką niesie wolna Polska.
Jeśli świętowanie Narodowego Dnia Niepodległości to tylko w gminie Szczerców!
(zapraszamy na obszerną fotorelację na gminny profil na portalu Facebook)