Wspaniałe Święto Plonów w gminie Szczerców

Za nami jedna z najważniejszych uroczystości dla naszej lokalnej społeczności – Dożynki Gminy Szczerców 2022. Tegoroczne Święto Plonów Patronatem narodowym w stulecie odzyskania niepodległości objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, niedzielna uroczystość odbywała się także pod patronatem honorowym wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego. Gospodarzami Dożynek Gminy Szczerców 2022 byli Wójt Gminy Szczerców Krzysztof Kamieniak oraz Przewodnicząca Rady Gminy Szczerców Barbara Szczepanik, zaszczytną rolę Starostów Dożynek Gminy Szczerców sprawowali zaś Jolanta i Przemysław Paprzyccy.

Na zaproszenie gospodarzy szczercowskich dożynek odpowiedzieli posłowie na Sejm RP Małgorzata Janowska oraz Grzegorz Lorek, powitać także mogliśmy przedstawicieli sąsiednich samorządów: Jacka Bakalarczyka – Wicestarostę Bełchatowskiego, Mariolę Czechowską – Prezydent Miasta Bełchatowa, Dariusza Matyśkiewicza – Wiceprezydenta Miasta Bełchatowa, Tomasza Jachymka – Burmistrza Miasta Zelów, Sylwestra Drozdowskiego – Przewodniczącego Rady Miasta Zelów, Konrada Koca -Wójta Gminy Bełchatów, Krzysztofa Polaka – Przewodniczącego Rady Gminy Bełchatów,  Julitę Szmigielską – Sekretarz Gminy Drużbice oraz Roberta Dziedzica – Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Rusiec. Wśród gości odnotowaliśmy też obecność Janusza Frydrychowskiego – delegata woj. łódzkiego do Krajowej Izby Rolniczej, Sławomira Pabicha – Z-cy Dyrektora Oddziału KWB Bełchatów, Dyrektora Technicznego KWB Bełchatów, Michała Banaszczyka – Dyrektora Oddziału Elektrownia Bełchatów PGE GIEK SA, Emilii Banaszczyk – Prezesa Zarządu BETRANS Sp z o.o. Nie zabrakło przedstawicieli i innych instytucji – szczercowskie Dożynki celebrowaliśmy w towarzystwie Piotra Grochulskiego – Prokuratora Rejonowego w Bełchatowie, Przemysława Ćwiklińskiego – Kierownika Posterunku w Szczercowie, St. kpt. Michała Wieczorka – oficera prasowego Komendy Powiatowej  Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie, Jarosława Zająca-Nadleśniczego Nadleśnictwa Bełchatów, Adama Rogozińskiego – Dyrektora Powiatowego  Zarządu Dróg w Bełchatowie i Jadwigi Tumidajewicz – Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Bełchatowie.

Jak co roku towarzyszyli nam przedstawiciele duchowieństwa, księża z parafii na terenie gminy Szczerców: ks. Zenon Miksa – Proboszcz Parafii Szczerców, ks. Piotr Skura – Proboszcz Parafii Chabielice, ks Marcin Majda – Proboszcz Parafii Parzno, ks. Bartłomiej Lesiak – Proboszcz Parafii Restarzew oraz siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi.  Wśród gości nie mogło zbraknąć pułkownika Bernarda Zboińskiego – Prezesa Związku Inwalidów Wojennych (koło w Szczercowie), radnych gminnych, sołtysów z terenu gminy Szczerców, dyrektorów i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, kierowników referatów Urzędu Gminy Szczerców, dyrektorów szkół, przedsiębiorców z terenu gminy Szczerców i powiatu bełchatowskiego, i wreszcie – przedstawicieli mediów. obecnych na naszej uroczystości.

Jednym z najważniejszych symboli dożynek, odzwierciedlającym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać jest wieniec dożynkowy. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów – w tym roku podziwiać mogliśmy aż 22 wieńce, przygotowane przez 21 sołectw. W głosowaniu konkursowego Jury zdecydowanie wygrał ten, przygotowany przez sołectwo Kieruzele – serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

Starostami tegorocznego Święta Plonów byli Jolanta i Przemysław Paprzyccy, którzy od 12 lat prowadzą wspólnie z synami rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Grudna. Gospodarują na około 15 ha, odziedziczonych po rodzicach pani Jolanty. Uprawa roślinna wykorzystywana jest tu na potrzeby własnej hodowli trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. W gospodarstwie p. Paprzyckich żywiec wieprzowy  przerabiany jest w większości na potrzeby detalicznego handlu rolniczego. W 2021 r. gospodarstwo zostało rozbudowane o nowoczesną masarnię, na którą składają się pomieszczenia do produkcji, chłodnia oraz sklepik. W masarni produkowany jest szeroki asortyment wędlin i mięs do sprzedaży lokalnej. Przypomnimy jeszcze, że w ubiegłym roku Jolanta Paprzycka zdobyła wyróżnienie za udział w konkursie  „Wiejska kiełbasa z łódzkiego”.

Dożynki to czas radości i podziękowania rolnikom oraz osobom związanym z pracą na roli za ich codzienny trud. Władze samorządowe gminy Szczerców w uznaniu za pracę i wkład w rozwój rolnictwa na terenie Gminy Szczerców postanowiły nagrodzić pamiątkowymi statuetkami wyróżniających się rolników z terenu gminy. Nagrody Wójta gminy Szczerców dla wyróżniających się rolników terenu Gminy Szczerców otrzymali: Jolanta i Przemysław Paprzyccy, Maria i Marek Gródzyńscy oraz Halina i Andrzej Kociołek.

Maria i Marek Gródzyńcy od 35 lat prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Załuże, w sołectwie Podklucze. Gospodarują na ok. 40 ha. Gospodarstwo specjalizuje się –  jako jedyne na terenie gminy Szczerców – w hodowli rasy zachowawczej krowa polska czerwona . W skład hodowli wchodzi ponad 60 szt. opasów. Na gruntach ornych uprawiane są zboża.  W prowadzeniu gospodarstwa p. Gródzyńskim pomagają synowie, a dużym wsparciem są również dorastający wnukowie. Z kolei Halina i Andrzej Kociołkowie prowadzą od 1980 roku gospodarstwo rolne o powierzchni około 4 ha  położne we wsi Niwy. Gospodarstwo nastawione jest na hodowlę bydła mlecznego oraz produkcję mleka, które dostarczane jest do szczercowskiej mleczarni. Obecne w gospodarstwie prowadzona jest także hodowla cieląt. Główną uprawą w gospodarstwie p. Kociołków są łąki i pastwiska, część areału wykorzystywana jest do hodowli  zboża i ziemniaków uprawianych przede wszystkim na własne potrzeby.

Dni Gminy Szczerców i Dożynki Gminne 2022 r. nie mogłyby odbyć się , gdyby nie zaangażowanie licznych osób oraz wsparcie lokalnego biznesu. W tym roku organizację VI Dni Gminy Szczerców i Dożynek Gminnych 2022 wsparli: Joanna i Sławomir Wolniak – KLINIKA WOLMED, Beata Galuba „Interoil” Spółka Jawna Kameccy – Galuba, Sylwia i Marcin Malinowscy – Złomoteks Malinowscy Szczerców, Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe „SANEL” Zaniewicz Spółka Jawna, Paweł Włodarczyk – Zakład Usług Sprzętowych „Ostrówek”, Elżbieta i Witold Banasiak – Fabryka Mebli Banasiak, Tomasz Gruchała – Mechanika Pojazdowa, Bogumił Uciński -Producent naczep Bodex, Marzanna i Janusz Frydrychowscy – Gospodarstwo Rolne, Rolniczo – Pracownicza Spółdzielnia Mleczarska w Szczercowie, Piotr Domański – Usługi Architektoniczno Budowlane, Izabela Górska – „Ikona Stylu”, Marzena Małecka – „Fryzjerstwo Damsko – Męskie, Kamila i Zdzisław Węglewscy – Dom Weselny „Kamila”, Antoni Kucharski – Auto-Naprawa Pomoc Drogowa Serwis Opon, Agata Smolarek – Ubezpieczenia, Agenci ubezpieczeniowi  „TUW” – Marek Kucharski, Krzysztof Kukieła, Arkadiusz Gral – firma „ARBUD”, Jolanta Pacholak – Firma „Kapri” oraz Krzysztof Wróblewski – Firma KRISBUD. Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie!

W podziękowaniu za udział w niedzielnej uroczystości wielkie ukłony dla wszystkich pocztów sztandarowych: OSP Szczerców, OSP Borowa, OSP Chabielice, OSP Magdalenów i OSP Osiny, Koła wędkarskiego nr 29 w Szczercowie, Szkoły Podstawowej w Szczercowie, Liceum Ogólnokształcącego w Szczercowie oraz dla naszych harcerzy.

Dziękujemy orkiestrze OSP Szczerców za oprawę muzyczną oraz kołom gospodyń wiejskich, które przygotowały dzisiaj poczęstunek: są to KGW Załuże na czele z radną Dorotą Włodarczyk, KGW Podklucze na czele z panią sołtys Ewą Pabich, KGW w Magdalenowie na czele z panią sołtys Iwoną Domańską, KGW w Tatarze na czele z panią sołtys Bogumiłą Król, KGW Janówka na czele panią prezes Iwoną Zielińską oraz KGW Stanisławów Pierwszy na czele z panią prezes Wiesławą Józefczyk.

Odnotujmy jeszcze, że po części oficjalnej uroczystości dożynkowych wystąpiły Orkiestra Dęta OSP Szczerców, Orkiestra Dęta OSP Magdalenów oraz Akademicki Zespół Pieśni i Tańca  UŁ „Kujon”, a gwiazdą wieczoru były panie z zespołu TOP GIRLS. Wspólne świętowanie zakończyła dyskoteka pod gwiazdami, którą poprowadził DJ MANKI.

Obszerne fotogalerie z Dni Gminy oraz Dożynek Gminy Szczerców znajdują się na naszym fejsbookowym profilu – zapraszamy do oglądania i komentowania.

 

Przeczytaj również

Skip to content