Wojna na Ukrainie – jak pomóc uciekinierom?

W całym kraju trwa akcja pomocowa dla obywateli Ukrainy, na terenie której trwają działania wojenne. Od 24 lutego do Polski przybyło już około 200 tysięcy uciekinierów, w większości kobiet i dzieci. W całym kraju organizowane są zbiórki artykułów pierwszej potrzeby – takie akcje odbywają się również w gminie Szczerców. Wójt Gminy Szczerców udostępnił w budynku Urzędu pomieszczenia, w których na bieżąco gromadzone są artykuły pochodzące ze zbiórki. Wstępnej segregacji dokonują szczercowscy harcerze, a transportu artykułów pomocowych na miejsca wskazane przez wojewodę podjęli się strażacy z OSP Szczerców.

– Bardzo ważne jest, by pomoc była skoordynowana i odbywała się w sposób przemyślany – podkreśla wójt Krzysztof Kamieniak. – Cieszy nas fakt, że wielu mieszkańców chce pomóc, przynosi niezbędne artykuły bądź deklaruje wolę przyjęcia uciekinierów pod własny dach. Gromadzimy wszystkie informacje i przekazujemy je do Starostwa powiatowego w Bełchatowie, które otrzymało od wojewody łódzkiego dyspozycję koordynowania wszystkich działań na tym terenie.

Uwaga! Prosimy zwracać uwagę, by przekazywane dary nie były rzeczami używanymi. Obecnie potrzebne są: śpiwory, koce, środki opatrunkowe, apteczka pierwszej pomocy, latarki, baterie.

Chcesz pomóc? Jest kilka sposobów!
To Ty decydujesz w jakim zakresie możesz pomóc. Możesz przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, ale także wesprzeć działania organizacyjnie i zaangażować się jako wolontariusz.

Jest kilka opcji pomocy:

  • wsparcie materialne: osoby które opuściły swoje domy mają przy sobie często tylko najpotrzebniejsze rzeczy i zapasy na kilka dni. Bezpośrednie wsparcie dla nich to przede wszystkim: woda, żywność, środki medyczne i opatrunkowe, koce, śpiwory, łóżka polowe, odzież;
  • mieszkanie lub schronienie: część uchodźców potrzebuje mieszkania – na kilka – kilkanaście dni;
  • środki transportu: do przewiezienia pomocy na terytorium Ukrainy, a także potrzebujących osób;
  • wsparcie osobiste: dostarczenie wsparcia do dużej grupy osób to wyzwanie logistyczne. Możesz zaangażować się jako wolontariusz, który na miejscu pomoże potrzebującym.

 

Na prośbę Wojewody Łódzkiego gminy przygotowują informacje o swoim potencjale zorganizowania pomocy dla ukraińskich uchodźców. Dane przekażą starostom, którzy – zgodnie z przepisami o zarządzaniu kryzysowym – pełnią funkcję koordynatorów wszelkich działań, w tym inicjatyw pomocy uchodźcom i wsparcia humanitarnego dla Ukrainy ze strony gmin.

Osoby prywatne, firmy czy organizacje pozarządowe, deklarujące swoje możliwości, powinny zgłaszać się do urzędów gmin.

 

Przeczytaj również

Skip to content