Transformacja terenów pogórniczych – doświadczenie z Wielkopolski

Połączonymi siłami Starosty Bełchatowskiego, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi (w tym Pełnomocnika Marszałka ds. Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatowskiego) oraz Porozumienia „Bełchatów-Kleszczów Razem Możemy Więcej” zorganizowane zostało dziś w Bełchatowie spotkanie z przedstawicielami Wielkopolski Wschodniej.
Zasadniczym tematem była transformacja, która zachodzi w regionie konińskim. Goście opowiedzieli zebranym, m.in. władzom gmin z powiatu bełchatowskiego oraz przedsiębiorcom o swoich doświadczeniach, przygotowujących ich do procesu transformacji w związku z zamykaniem kopalni węgla brunatnego („Adamów”, „Konin”).
Zebrani podzielili się na trzy kilkunastoosobowe zespoły, z których każdy zajmował się innym obszarem:
👉Polityka miejska w procesie transformacji regionów pogórniczych Wielkopolski Wschodniej i Województwa Łódzkiego.
👉Rozwój przedsiębiorczości i obsługa inwestycji w regionach pogórniczych Wielkopolski Wschodniej i Województwa Łódzkiego.
👉Rekultywacja terenów pogórniczych.
Samorząd naszej gminy reprezentował wójt Krzysztof Kamieniak, który operował w ramach zespołu koncentrującego się na sposobach ponownego zagospodarowania terenów pogórniczych, mając na uwadze tereny znajdujące się lub przylegające bezpośrednio do gminy Szczerców.
Jak informuje Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, zorganizowana dziś inicjatywa będzie miała kolejne odsłony w odstępach 3-4 miesięcznych.

Przeczytaj również