Tablica Wandy Malczewskiej w Lubcu

W Lubcu odbyła się dziś uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Wandzie Malczewskiej, uznanej przez kościół katolicki za Czcigodną Służebnicę Bożą.

Pochodząca z Radomia krewna poety Antoniego i malarza Jacka Malczewskich, była świecką mistyczką, czynną na polu społeczno-charytatywnym, prekursorką świeckich katechetów i pracownic charytatywnych. Zmarła 25 września 1896 roku w pobliskim Parznie, do którego pieszo podążała na nabożeństwa właśnie z Lubca. Mieszkała bowiem w dworku, który wybudował Marceli Sulimierski w 1835 r.

Przypomnijmy, pierwotnie na parterze budynku znajdowała się sień z kominkiem i salony, schody o drewnianych stopniach prowadziły na piętro, gdzie jedno z pomieszczeń służyło jako kaplica. Dwór ogrzewany był piecami. W 1911r. posiadłość przeszła w ręce rodziny Arkuszewskich. W czasie II wojny światowej we dworze urzędowali Niemcy. W 1946 roku przejęty został przez skarb państwa i przeznaczony na mieszkania dla byłej służby folwarcznej. Na początku lat 70-tych otrzymał go Wydział Oświaty w Bełchatowie. Przeprowadzono kapitalny remont i przekazano Szkole Podstawowej, która znajduje się tu do dziś.

W sobotniej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele gminnego samorządu, społeczność szkolna, delegacja sąsiedniej gminy Kluki, rodzina Wandy Malczewskiej oraz mieszkańcy Lubca. Mszę świętą celebrował biskup Ireneusz Pękalski.

 

Przeczytaj również

Skip to content