Szczercowska tężnia już działa

Tężnia w Szczercowie już działa! Tak jak zapowiadaliśmy – nie było opóźnień w realizacji i dziś instalacja została uruchomiona.

Przypomnijmy, szczercowska tężnia solankowa jest konstrukcji drewnianej,  posadowiono ją na płycie żelbetowej. Projekt przewidywał też wykonanie opaski wokół płyty żelbetowej tężni, utwardzenie nawierzchni z kostki betonowej wokół tężni, zakup i instalację 15 ławek oraz dwóch koszy na odpadki.

Tężnia solankowa wypełniona jest Solanką z Zabłocia. Oryginalna Solanka z Zabłocia to woda  o największej na świecie zawartości jodu,  dochodzącej do 140 mg/litr. Wydobywana jest od ponad 120 lat z odwiertów „KORONA” i „TADEUSZ” w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie. Solankę dobywa się z głęboko położonych złóż wód leczniczych jodowo-bromowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody.

Budowa obiektu, który doskonale wpisuje się w rekreacyjny charakter tej części Szczercowa, stanowiąc znakomite zwieńczenie deptaka nad Widawką, kosztowała około 329 tysięcy złotych.

 

Przeczytaj również