Szczerców szuka przyjaciół we Włoszech

W miniony weekend w Szczercowie gościli przedstawiciele włoskiej miejscowości Borgo Ticino. Wizyta miała na celu nawiązanie między obiema miejscowościami kontaktów kulturalnych, które w przyszłości mogłyby przerodzić się w stałą współpracę partnerską.

Borgo Ticino to nieduża miejscowość i gmina w regionie Piemont, w prowincji Novara.

Według danych sprzed kilku lat, gminę zamieszkuje prawie 4 tysiące osób. Borgo Ticino reprezentowali Pasquale Gallo – zastępca wójta oraz Andrea Forestieri, piastujący w tamtejszym urzędzie funkcję doradcy.

– Jesteśmy otwarci na kontakty gospodarcze i kulturalne – mówił witając włoską delegację wójt Krzysztof Kamieniak. – Mam nadzieję, że już to pierwsze, robocze spotkanie przyniesie ciekawe efekty.

Włoscy goście podpisali w niedzielę, w obecności radnych i przedstawicieli gminnych instytucji, list intencyjny, wyrażający wolę współpracy ze Szczercowem. W trakcie krótkiej wizyty Pasquale Gallo oraz Andrea Forestieri mieli okazję zobaczyć siedzibę szczercowskiej OSP, nasze Centrum Rehabilitacji, infrastrukturę sportową, wzięli też udział w uroczystych obchodach Dnia Kobiet.
I choć nie wszystko z występu kabaretu udało się przełożyć na język włoski, to goście podkreślali znakomitą atmosferę wspólnej zabawy. Przedstawiciele Borgo Ticino komplementowali też stan naszych dróg oraz czystość i porządek w gminie.

– Cieszę się zwłaszcza z obecności przedstawicieli jednostek oświatowych gminy Szczerców – podkreślał Pasqaule Gallo, zastępca wójta Borgo Ticino. – Najlepiej bowiem rozwijać kontakty poczynając od najmłodszych pokoleń. Wierzę, że w oparciu o szkoły będziemy mogli zdziałać wiele pożytecznych rzeczy dla obu społeczności.
Ta wizyta to pierwszy krok na drodze do większej współpracy między gminami – w planach jest letnia wymiana młodzieży, współpraca gospodarcza, kulturalna i sportowa. Włosi zaprosili już stronę szczercowską na rewizytę – do spotkania dojdzie w ciągu kilku miesięcy. Być może już wtedy zapadną konkretne decyzje o wymiarze porozumienia między gminami.

Podczas wizyty włoską delegacją opiekowała się mająca szczercowskie korzenie Anna Szwarc – Zając, tłumacz języka włoskiego, na stałe mieszkająca we Włoszech.

Przeczytaj również