Świętujmy razem 102 rocznicę odzyskania niepodległości

Wójt Gminy Szczerców zaprasza do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

– Ze względu na pandemię COVID-19 będą one miały wyjątkowy charakter. Dlatego zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, zapraszam Państwa do włączenia się w świętowanie 11 listopada we własnych domach – mówi Krzysztof Kamieniak, wójt gminy Szczerców i dodaje – akcja ta ma wymiar ogólnopolski, a więc mimo trudnych warunków stworzymy wielką wspólnotę!

Wyjątkową okazją do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów jest akcja „Niepodległa do hymnu”, w ramach której każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Wystarczy o godz. 12:00 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do śpiewania Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie. Do wspólnego hymnu można będzie przyłączyć się również za pośrednictwem Internetu. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl, gdzie dostępne są szczegóły akcji.

„Niepodległa do hymnu” już od kilku lat jest symbolicznym początkiem obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Od 2018 roku setki tysięcy Polaków brały również udział w Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Było to przedsięwzięcie, które dawało możliwość włączenia się w radosne i rodzinne wydarzenie, które przypominało nam o 1918 roku. W tym roku prosimy Państwa o wpuszczenie Festiwalu do własnych domów.  Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu będzie transmitowany 11 listopada na żywo w Internecie już od godz. 12:00 – zaraz po wspólnym odśpiewaniu hymnu. W tym roku Festiwal będzie dostępny on-line, by każdy mógł zobaczyć przygotowane atrakcje na ekranie smartfona, komputera czy telewizora. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal lub stronę jednego z partnerów: Interia.pl lub stronę wybranego dziennika ogólnopolskiego lub regionalnego grupy Polska Press, i uruchomić transmisję na żywo przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa”. Przygotowaliśmy blok programowy, w ramach którego zagrają dla nas wirtualne Studia: scena muzyczna, scena dla dzieci oraz Studio Prywatka Niepodległa.

Studio Scena Muzyczna zaprosi do uczestnictwa w pięciu wyjątkowych koncertach przygotowanych przez polskie gwiazdy. Pierwszy wystąpi Enej z zaproszonymi artystami: Zazula Vocal Group, Szymon Chyc-Magdzin, Witold i Cezary Kuczyńscy, Dziecięcy Zespół Ludowy „Koderki”. Później usłyszymy kolejno Pawła DomagałęAnię DąbrowskąOrganka i Miuosha.

Pomiędzy koncertami znajdą się atrakcje przewidziane dla najmłodszych uczestników, dla których przygotowano Studio Scena dla Dzieci. To tu odbędą się dedykowane dzieciom koncerty oraz czytanie polskich bajek przez znanych polskich aktorów: Agnieszkę WiędłochęAntoniego PawlickiegoPiotra Cyrwusa i Macieja Zakościelnego.

Finałem festiwalu będzie Studio Prywatka Niepodległa, w którym Janusz Prusinowski, w towarzystwie zespołów ludowych, zaprosi do wspólnego poznawania tradycyjnych polskich tańców – wiwat, chodzony i siustany. Tańce te są tak zwanymi tańcami solistycznymi, dającymi możliwość samodzielnego tańca bez konieczności towarzyszenia partnera.

„Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa to najważniejsze, ale nie jedyne wydarzenia, na które zapraszamy. Biuro Programu „Niepodległa” z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało także bezpłatne materiały edukacyjne dla dzieci, nawiązujące do wystawy „Tak powstawała Niepodległa”, którą można pobrać ze strony https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/tak-powstawala-niepodlegla-bezplatna-wystawa-do-pobrania/.

To zestaw różnych zabaw ćwiczących spostrzegawczość i rozwijających kreatywność. Zadania dedykowane są dzieciom w wieku 8-10 lat, jednak z niewielką asystą rodzica poradzą sobie z nimi także młodsi. Materiały będą dostępne do pobrania na stronie www.niepodlegla.gov.pl od 11 listopada.

Zachęcamy do wspólnej zabawy i poznawania niezwykłej historii Polski po odzyskaniu niepodległości.

Z kolei w gminie Szczerców uroczyste msze święte za Ojczyznę odbędą się  o godz. 10.00 w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczercowie oraz o godz. 12.00 w Chabielicach, w kościele pw. św. Michała Archanioła.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne dalsze uroczystości ograniczone zostaną do złożenia kwiatów pod pomnikiem przez Wójta Krzysztofa Kamieniaka i przedstawicieli Rady Gminy Szczerców.

Wszystkie osoby, które w Święto Odzyskania Niepodległości chciałyby złożyć kwiaty pod pomnikami prosimy o zastosowanie się do obowiązujących obostrzeń m.in. w kwestii ograniczeń dotyczących zgromadzeń publicznych.

 

 

Przeczytaj również