Świąteczne cuda na Jarmarku

14 grudnia mogliśmy poczuć przedsmak Bożego Narodzenia – szczercowska hala po raz kolejny wypełniła się świątecznym klimatem. A to za sprawą jarmarku, na którym swoją ofertę prezentowało ponad czterdziestu rękodzielników i aż trzynastu wystawców, stających w szranki konkursu kulinarnego.

Mieszkańcy Gminy Szczerców mieli z czego wybierać – na jarmarku bożonarodzeniowym królowały stoiska ze świątecznymi akcentami, były przepiękne stroiki, ręcznie wykonane naczynia i ozdoby z ceramiki, przepiękna biżuteria i wiele innych prac rękodzielniczych. Zakupić też mogliśmy ekologiczne miody, nalewki, a nawet kosmetyki.

– Z dumą patrzę jak ta impreza się z roku na rok rozrasta – mówi Krzysztof Kamieniak, Wójt Gminy Szczerców. – Mamy tu znakomity przykład sąsiedzkiej integracji, bo przecież każde z tych stoisk trzeba było wymyślić, zaopatrzyć i stworzyć. Zrobili to mieszkańcy, a my na Jarmarku możemy podziwiać ich zapał i pomysłowość.

Hala szybko wypełniła się zapachem świątecznych potraw przygotowanych przez działające na terenie gminy stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i niektóre sołectwa. Nie brakowało odwołań do zapomnianej tradycji polskiej kuchni, pojawiły się więc nawet potrawy ze ślimaka, ale na stołach królowały kapusta, śledź i pierogi. Efekty pracy każdej z trzynastu reprezentacji konkursowe jury poddawało wnikliwej ocenie i po naradzie wydało werdykt: na miejscu trzecim uplasowały się Koło Gospodyń Wiejskich z Podklucza i sołectwo Magdalenów, na miejscu drugim KGW w Tatarze, a zwyciężyło debiutujące w konkursie sołectwo Szczerców.

– Wszystkie potrawy były pyszne, każde ze stoisk zaś pięknie przystrojone i zaaranżowane. Ale gigantyczny łosoś w Szczercowie zrobił na nas największe wrażenie – tłumaczył takie rozstrzygnięcie Poseł Grzegorz Lorek, jeden z członków jury.
Konkursowymi potrawami oczywiście częstowano każdego odwiedzającego Jarmark Bożnarodzeniowy, i najwyraźniej wszystkie potrawy przydały mieszkańcom do gustu, bo szybko znikały ze stołów. Kto się na imprezę spóźnił, musiał obejść się smakiem.
Jak zawsze organizatorzy zadbali o najmłodszych – dzieci oblegały stoły przy których dekorowano pierniki, przed fotobudką nie zmniejszała się kolejka, a animatorzy przygotowali dla maluchów gry i zabawy. Kulminacyjnym momentem było pojawienie się Mikołaja, z którym – co oczywiste – każdy chciał zrobić sobie zdjęcie.

Na finał odbył się konkurs na najpiękniejszego aniołka, do którego zaproszono między innymi gminnych radnych, Wójta i kierownika szczercowskiego posterunku policji – tu, dzięki głosom mieszkańców, zwyciężyła Anna Kamieniak, wspierana w pracach plastycznych przez syna, Mateusza.
Jarmark Bożonarodzeniowy w zgodnej ocenie wszystkich wystawców uznać można nie tylko za udany, ale i potrzebny. A skoro tak – już szykujemy pomysły na kolejny rok!

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej na naszym profilu na Facebooku. KLIKNIJ

Przeczytaj również