Społeczna lodówka w Szczercowie już działa

W Szczercowie uruchomiono dziś społeczną lodówkę. Każdy mieszkaniec może włożyć do niej artykuły spożywcze, których ma w nadmiarze. Z zawartości lodówki skorzystać mogą wszyscy potrzebujący.

– Samorząd gminy Szczerców w pełni popiera inicjatywy, które nawet w małym stopniu rozwiązują problem marnowania jedzenia – mówił podczas inauguracji tego charytatywnego przedsięwzięcia wójt Krzysztof Kamieniak. – Nasz lodówka, zgodnie z jej ideą jest ogólnodostępna, wspomoże osoby potrzebujące, o niższym statusie materialnym oraz dodatkowo zaktywizuje mieszkańców i przedsiębiorców, bo przecież to właśnie my zadbać musimy o jej regularne zaopatrzenie.

Społeczna lodówka w Szczercowie to trzecie takie urządzenie w regionie łódzkim oraz pierwsze w powiecie bełchatowskim.

– Podczas wakacyjnych podróży po Polsce zauważyłam w różnych miastach lodówki ustawione w miejscach publicznych  – wyjaśnia radna Monika Wyszatycka, pomysłodawczyni uruchomienia lodówki w naszej gminie. – Zainteresowałam się tematem, a efekty mojego „śledztwa” przedstawiłam radzie gminy.

Pomysł zyskał akceptację Komisji Zdrowia, a później całej Rady, która jednomyślnie podjęła decyzję o uruchomieniu przedsięwzięcia w naszej gminie. Do opieki nad społeczną lodówką wójt Krzysztof Kamieniak wskazał Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

– Wrocławska fundacja „Weź pomóż” jest partnerem i dobrym duchem całej akcji – tłumaczy Anna Krawczyńska, dyrektor GOPS w Szczercowie. – Otrzymaliśmy nie tylko lodówkę, ale też szereg podpowiedzi, jak działać, by korzyści z tego działania trafiły do jak największej grupy osób.

„Weź pomóż” z Wrocławia to doświadczony partner w działaniach prospołecznych i charytatywnych.  Fundacja uruchomiła już 40 lodówek w całej Polsce, a liczba kolejnych będzie się stale zwiększać.

– Jesteśmy przeciwni marnowaniu żywności, dlatego zbieramy ją z największych sklepów i przekazujemy potrzebującym – mówi Jan Piontek z „Weź pomóż” – Wydaliśmy już ponad 30 tysięcy paczek z żywnością, a na ubiegłoroczną wigilię dla potrzebujących przyszło ponad tysiąc osób. Te liczby wskazują, że pomoc jest potrzebna i jeszcze dużo pracy przed nami.

Właścicieli sklepów, przedsiębiorców i mieszkańców gminy Szczerców serdecznie zachęcamy do zaopatrywania naszej społecznej lodówki w żywność. Osobom potrzebującym – zwłaszcza w okresie zimowym – przyda się także odzież czy środki czystości; wszystkie artykuły można przekazywać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczercowie, ul. 3 Maja 6.

 

Przeczytaj również