Poprawią bezpieczeństwo na skrzyżowaniu w Grudnej

Poprawią bezpieczeństwo na skrzyżowaniu w Grudnej

15 wypadków, 8 kolizji, 2 zabitych i 41 rannych ? tak wygląda policyjna statystyka za lata 2014-2016, dotycząca niebezpiecznego skrzyżowania drogi wojewódzkiej numer 480 z drogą krajową numer 74 w miejscowości Grudna. Dzięki inicjatywie Wójta Krzysztofa Kamieniaka, Starosty powiatowego i komendanta Powiatowej Komendy Policji już wkrótce na tym odcinku będzie bezpieczniej.

Alarmujące dane dotyczące feralnego skrzyżowania w Grudnej były analizowane już wielokrotnie w Urzędzie Gminy. Wójt Krzysztof Kamieniak od dłuższego czasu czyni starania, aby poprawić bezpieczeństwo na tym odcinku.

– Zdarzenia drogowe, do których tam dochodzi spędzają mi sen z powiek ? mówi Krzysztof Kamieniak. – Wysyłałem już wiele pism do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, spotykałem się z przedstawicielami zarządcy drogi, prosiłem również posłów z naszego terenu o wsparcie działań. Póki co otrzymałem zapewnienie, że to miejsce będzie zakwalifikowane do programu przebudowy miejsc szczególnie niebezpiecznych, lecz nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Liczę, że głos starosty przyspieszy te działania.

To właśnie wspólna inicjatywa Wójta Krzysztofa Kamieniaka i Starosty Waldemara Wyczachowskiego przy wsparciu KPP w Bełchatowie może pomóc w poprawie bezpieczeństwa. Na spotkaniu, do którego doszło 21 października, omawiano niezbędne do podjęcia kroki.
– Dane policji wyraźnie pokazują, że jest to skrzyżowanie bardzo newralgiczne, dlatego w trosce o bezpieczeństwo na terenie naszego powiatu zdecydowałem się wspomóc działania wójta w tej sprawie ? mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. – Mam nadzieję, że podobnie jak na skrzyżowaniu naszej drogi powiatowej z wojewódzką w miejscowości Kącik, gdzie udało się zamontować specjalne linie wibracyjne i ostrzegawcze znaki świetlne, tego rodzaju urządzenia zwiększające uwagę kierowców pojawią się na Grudnej.

Rozwiązaniem najprostszym wydaje się być zainstalowanie w feralnym miejscu ostrzegawczego oświetlenia pulsacyjnego. Zdaniem Kierownika Posterunku w Szczercowie asp. szt. Damiana Kucnera, takie działanie może znacznie poprawić bezpieczeństwo.
– Wiele osób podróżujących drogą wojewódzką Widawa ? Szczerców wykorzystuje jej atuty w okolicach skrzyżowania w Grudnej ? dobrą nawierzchnię i prosty odcinek, co sprzyja często mniejszej uwadze i wjeżdżaniu na drogę krajową bez uprzedniego zatrzymania przy znaku stop ? mówi Damian Kucner. – Formalnie skrzyżowanie jest oznakowane w sposób wystarczający, lecz nie jest oznakowane w sposób wystarczająco dobry. Od momentu, kiedy działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to miejsce zostało oznaczone jako pierwszy taki niebezpieczny punkt w tym rejonie powiatu.

W przyszłym tygodniu pismo w sprawie poprawy bezpieczeństwa w Grudnej, podpisane przez Wójta Krzysztofa Kamieniaka, starostę i komendanta policji, trafi do łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Przeczytaj również