Pieniądze na modernizację dojazdów do pól

Zarząd Województwa Łódzkiego przydzielił środki finansowe na budowę i modernizację dróg dojazdowych do pól. W skali województwa przyznanych na ten cel zostało 21 mln 72 tys. 546 zł.

Pieniądze wygospodarowane na potrzeby wspomnianego działania w całości pochodzą z budżetu województwa łódzkiego.

– Nowoczesny sprzęt maszynowy wymaga drogi szerokiej i utwardzonej – tłumaczył marszałek Andrzej Górczyński. – Zmodernizowanych zostanie 119 kilometrów dróg. Jest to działanie, które poprawi jakość życia i pracy zarówno rolnikom, jak i wszystkim tym osobom, które będą chciały, np. dojechać i zakupić produkty bezpośrednio u rolnika.

Pieniądze przyznane przez zarząd województwa na drogi do pól pochodzą z tytułu wyłączania z produkcji gruntów rolnych. Z tej samej puli 81 tys. 900 zł przeznaczone zostało na zakup sprzętu i oprogramowania niezbędnego do prowadzenia spraw ewidencji i ochrony gruntów rolnych. O dofinansowanie wnioskowało sześć powiatów i wszystkie dostały oczekiwane wsparcie.

– Każdy zastrzyk pieniędzy, zwłaszcza w czasach pandemii koronawirusa, jest dla gminnego budżetu szczególnie istotny – cieszy się wójt Krzysztof Kamieniak. – Otrzymaliśmy 55 tysięcy złotych, kwotę tą uzupełnioną o środki własne w najbliższym czasie wykorzystamy na 300 metrów drogi w Lubcu.

Wszystkie umowy z zainteresowanym samorządami mają być podpisane do 30 czerwca – Gmina Szczerców dokumenty odnośnie przyznanej nam dotacji odebrała już w ubiegłym tygodniu. Termin zakończenia robót to 31 października 2020 roku.

 

Przeczytaj również