Pamięci żołnierzy Września 1939

W środowe popołudnie w Magdalenowie odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z września 1939 roku.  Pod obeliskiem poświęconym żołnierzom 83 Pułku Piechoty 30 Poleskiej Dywizji  Piechoty na zaproszenie organizatorów,  OSP Magdalenów i wójta Krzysztofa Kamieniaka, zgromadzili się mieszkańcy naszej gminy, przedstawiciele władz gminy, powiatu i pobliskich Kluk, delegacje gminnych stowarzyszeń, szkół, instytucji oraz duchowni. Uroczystości uświetniały liczne poczty sztandarowe, a widowiskowej oprawy dopełniali jeźdźcy, którzy konno prowadzili patriotyczny przemarsz. Całości dopełnił występ orkiestry OSP Magdalenów, która zaprezentowała wiązankę melodii patriotycznych.

Przypomnijmy,  w pierwszym kwartale 1939 roku stan liczebny pułku w ramach niejawnej mobilizacji marcowej został podniesiony do etatów wojennych i został przetransportowany koleją do stacji Rusiec – jako jednostka osłonowa z zadaniem uderzenia na nieprzyjaciela, który by się przeprawił przez Wartę. Długie miesiące w polu żołnierze spędzali biorąc udział w licznych ćwiczeniach i marszach, co sprzyjało dobremu zgraniu w ramach kompanii, plutonów, drużyn i zahartowaniu w mających nadejść jesienią trudach. W czerwcu żołnierze przystąpili do budowy umocnień polowych pozycji obrony stałej „Szczerców” nad rzeką Widawką.

Na dwa dni przed wybuchem wojny 83 Pułk Piechoty otrzymał zadanie przemaszerowania w ramach oddziału wydzielonego na przedpole głównej linii obrony w rejon Działoszyna, gdzie w pobliżu granicy niemieckiej pod Parzymiechami 1 września przystąpił do działań wojennych. Jak wyczytać możemy w pracach badaczy tamtych wydarzeń, w dniach 4-5 września Pułk bił się nad Widawką w skutecznej obronie północnego odcinka pozycji obrony stałej „Szczerców”.

Dalej, w walkach odwrotowych, żołnierze ci wzięli udział w drugiej największej bitwie stoczonej przez 30 Dywizję Piechoty w boju pod Przyłękiem  – o wyrwanie się z niemieckiego okrążenia, gdzie pod Jeżowem zginął dowódca pułku – płk Nadachowski. Po bitwie nieliczne ocalałe oddziały 83 Pułku dotarły do twierdzy Modlin, gdzie weszły w skład jej załogi na odcinku „Kazuń”.

W Magdalenowie oddano hołd poległym w walkach za wolną Polskę.  Wrześniowe uroczystości, odbywające się z inicjatywy pułkownika Bernarda Zboińskiego, to tradycja i zarazem wspaniała okazja do przypomnienia bohaterskich kart Wojska Polskiego.

Po więcej zdjęć zapraszamy na nasz profil na portalu Facebook.

 

Przeczytaj również