Pamięci Pułkownika Cieszkowskiego

edf

W Leśniakach Chabielskich z inicjatywy Wójta Krzysztofa Kamieniaka i pracowników Referatu Gospodarki Komunalnej przy UG w Szczercowie, dla których  historia naszego regionu jest ważna i bliska, powstało miejsce upamiętniające Powstanie Styczniowe na terenie gminy Szczerców.

Pamiątkowy obelisk informuje o nazwiskach Powstańców Styczniowych, poległych w naszej okolicy – z najbardziej znanym, pułkownikiem Teodorem Cieszkowskim. Cieszkowski wraz z niewielkim oddziałem stoczył potyczkę pod Broszęcinem i mocno raniony znalazł schronienie w majątku rodziny Kozłowskich, właśnie w Leśniakach Chabielskich. Niestety, pościg wyprowadzony z Wielunia okazał się skuteczny i pułkownik Cieszkowski zginął od strzału carskiego oficera, Rafałowicza. Śmierć ponieśli także jego najbliżsi kompani.

Przypomnijmy, Powstanie Styczniowe, skierowane przeciwko imperium rosyjskiemu, wybuchło 22 stycznia 1863 roku. Było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek.

Według Wikipedii przez oddziały powstania przewinęło się około 200 000 osób, zarówno z rodzin szlacheckich, jak też w mniejszym stopniu z chłopstwa i mieszczaństwa.

 

 

Przeczytaj również