Pamięci poległych w Bitwie Szczercowskiej

W trudnym, pandemicznym czasie uczczono pamięć o żołnierzach poległych podczas tzw. Bitwy Szczercowskiej, która rozegrała się w 1939 roku. Przypomnijmy, 81 lat temu żołnierze 83 Pułku Piechoty 30 Poleskiej Dywizji ze składu Armii „Łódź” w dniach 4-5 września walczyli w obronie pododcinka „Szczerców”. Ich pamięci poświęcony jest obelisk, który znajduje się nieopodal Magdalenowa.

Uroczystość rozpoczęło odegranie hymnu państwowego przez orkiestrę dętą OSP Magdalenów. Po krótkiej części artystycznej, przygotowanej przez uczniów szczercowskiej Szkoły Podstawowej zgromadzeni oddali hołd poległym.

Pamiątkowe wieńce złożyli poseł na sejm RP Grzegorz Lorek, władze samorządowe gminy Szczerców i Kluki oraz Powiatu Bełchatowskiego, Policji, Nadleśnictwa, delegacje kombatantów, radnych, sołtysów, organizacji społecznych, harcerzy, wszystkich gminnych szkół i jednostek OSP.

Z uwagi na obostrzenia sanitarne tegoroczne obchody zorganizowano w okrojonym wymiarze i bez udziału wielu zapraszanych wcześniej gości. Rocznicowe spotkanie odbyło się z inicjatywy wójta Gminy Szczerców Krzysztofa Kamieniaka i Zarządu OSP Magdalenów, przy pomocy Związku Inwalidów Wojennych RP oraz Związku Kombatantów Wojennych RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii na naszym profilu na Facebooku.

Przeczytaj również

Skip to content