Nowy wóz w OSP Magdalenów

Fajerwerkami i wyciem strażackich syren przywitano nowy wóz, jaki w piątkowe popołudnie w asyście druhów z całej gminy dotarł do Magdalenowa. Miejscowa jednostka OSP wzbogaciła się o wart prawie milion złotych średni samochód ratowniczy na podwoziu Volvo i w specjalistycznej zabudowie firmy Bocar. Zakup sfinansował samorząd naszej gminy oraz Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

To samochód o napędzie 4×4, pojemność zbiornika wynosi 4200 litrów wody i 500 litrów piany – wylicza zalety pojazdu Tomasz Rusek z OSP Magdalenów. – Przyjechał do nas bez wyposażenia, ale to akurat było zaplanowane, bo posiadamy niezbędne akcesoria w starym aucie.

Nowy nabytek zastąpi wysłużony, ponad trzydziestoletni wóz marki Star, który był oczkiem w głowie miejscowej jednostki. Nic więc dziwnego, że na wyposażenie nie żałowano tu pieniędzy – teraz przyda się ono w zaprezentowanym dziś „volviaku”.

Warto dodać, że zabudowa należy do najnowocześniejszych obecnie na rynku – dodaje Tomasz Rusek. – Auto posiada wiele udogodnień, jak na przykład ośmiotonową wyciągarkę, która pewnie już tej zimy przyda się do wyciągania pojazdów z rowów.

Jadąc do akcji strażacy z Magdalenowa będą mogli też w sytuacjach awaryjnych użyć sygnałów niskotonowych – to szczególnie ważne chociażby przy zbliżaniu się do zatłoczonych skrzyżowań.

Zakup pojazdu był możliwy dzięki dofinansowaniu, jakie jednostce z Magdalenowa przekazała Rada Gminy Szczerców. To z gminnego budżetu zapłacono lwią część faktury – 510 tysięcy złotych dała nasza Gmina, 400 tysięcy przekazała KG PSP.

Zakup miał być sfinansowany trochę inaczej, ale summa summarum wzięliśmy większą część na własne barki – mówił wójt Krzysztof Kamieniak. – Wspólnie z radnymi podjęliśmy decyzję, że taka inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców ma sens i jest zasadna.

Jednostka OSP z Magdalenowa należy do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Celem jego istnienia jest ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska, podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną i inne podmioty ratownicze – głównie właśnie Ochotnicze Straże Pożarne. Krajowy system ratowniczo-gaśniczy stanowi integralną część systemu bezpieczeństwa państwa.

 

 

Przeczytaj również

Skip to content