Jarmark bożonarodzeniowy – smacznie, kolorowo, z pomysłem

11 grudnia Gmina Szczerców zaprosiła mieszkańców na uroczystą inaugurację świątecznej iluminacji – „Rozpalmy wspólnie gminną choinkę”, która odbyła się na pl. św. Floriana. W tym roku to właśnie centralny punkt Szczercowa był także areną jarmarku bożonarodzeniowego.

Wpływ na to miały obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, ale frekwencja i panująca tu atmosfera jasno dowodziły, że była to decyzja właściwa.

– To jarmark z inną formułą niż dotychczas – mówi Wójt Krzysztof Kamieniak. – Z powodu obostrzeń związanych z pandemią nie mogliśmy zorganizować go tak, jak dotychczas, w hali sportowej. Tym bardziej cieszę się, że zarówno członkinie  gminnych KGW, jak i mieszkańcy przyjęli  naszą propozycję z taką sympatią.

Rozpoczęcie imprezy zaplanowano na godzinę 15.00, ale już dużo wcześniej w rynku pojawiły się pierwsze ekipy Kół Gospodyń Wiejskich, przygotowujące swoje stoiska. Stoły ustawione pod namiotami szybko zapełniły się świątecznymi potrawami,  a każda z ekip prześcigała się    w pomysłach – czym zaskoczyć odwiedzających jarmark.

Były więc tradycyjne pierogi, kapusta, zupa grzybowa, ale też kuszące przystawki, rozmaite przekąski i słodkie wypieki. Nikt nie odszedł stąd głodny, na każdego czekało coś pysznego.

– To prawdziwy kulinarny zawrót głowy – komplementowała starania gospodyń pani Małgorzata, mieszkanka Załuża.

– Co stoisko, to odkrywam coś nowego – dodawał pan Jerzy z Borowej. – Jestem dopiero w połowie, więc jeszcze sporo przede mną!

Kulinaria to jednak nie wszystko. Można też było zaopatrzyć się w drobiazgi, które świetnie sprawdzą się jako prezenty pod choinkę – wszystko za sprawą rękodzielników, oferujących swe wyroby.

Kiedy tylko zapadł zmierzch, centralny punkt miejscowości rozbłysnął setkami lampek. Nie zabrakło pary reniferów – świetlna atrakcja przyciągała najmłodszych i to właśnie tam zrobiono   w sobotę najwięcej pamiątkowych zdjęć. Zuchy i harcerze zaśpiewali przygotowaną na tę okazję kolędę, zagrała orkiestra dęta OSP Szczerców, a sami strażacy pomogli dostać się do Szczercowa św. Mikołajowi. Zgromadzeni na placu św. Floriana mieli też okazję kolędować z kapelą folklorystyczną „Starzy Przyjaciele”, a później obejrzeć widowiskowy pokaz baniek mydlanych.

Na nudę nie mogli narzekać najmłodsi – były warsztaty kreatywne z elfami, które pomogły własnoręcznie wykonać choinkowe skrzaty, spotkanie z ogromnym bajkowym Bałwankiem oraz długonogim Aniołem.

– Kto nie przyszedł, niech żałuje – podsumowała żartem sobotnie wydarzenie Barbara Szczepanik, Przewodnicząca Rady Gminy Szczerców. – Świetna atmosfera, pogoda również bez zarzutu, nasz jarmark to całkiem miły przedsmak Świąt!

Ten wyjątkowy dzień zakończył się wyborem najpiękniejszych ozdób choinkowych, które własnoręcznie przygotowały dzieci. Ozdoby przystroiły okazałe świąteczne drzewko w centralnym miejscu placu świętego Floriana.

Zapraszamy na gminny profil Facebookowy – znajdziecie tam obszerną galerię zdjęć z wydarzenia.

 

Przeczytaj również