Jakub Sztuka zdobył stypendium w Dolinie Krzemowej

Świetne wiadomości napłynęły do nas z Warszawy – Jakub Sztuka, mieszkaniec gminy Szczerców otrzymał stypendium i w jego ramach wyjedzie do Doliny Krzemowej, kultowego już centrum nowoczesnych technologii mieszczącego się Kalifornii ( USA).
Jakub Sztuka to osiemnastolatek ze Szczercowa, uczeń kleszczowskiego Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II. Sztuka brał udział w rywalizacji o stypendium warszawskiej Queen Hedvig Scholarship. W ramach nagrody trzydziestu zwycięzców ma zagwarantowany przelot i pobyt w Stanach Zjednoczonych, w trakcie którego będą mieli okazję poznać od podszewki światową stolicę zaawansowanych technologii, będącą siedzibą wielu międzynarodowych koncernów.
Jeszcze w to nie wierzę – mówi wyraźnie podekscytowany osiemnastolatek ze Szczercowa. – Bardzo się cieszę, że wraz ze mną zakwalifikowało się również kilku innych uczniów z mojego technikum.
Kilkanaście dni temu prosiliśmy was o pomoc w głosowaniu – do otrzymania stypendium potrzebna była bowiem zarówno pozytywna ocena Rady Stypendialnej, jak i duża liczba głosów, uzyskanych w głosowaniu prowadzonych na stronie Queen Hedvig Scholarship. Mieszkańcy gminy Szczerców stanęli na wysokości zadania – Jakub Sztuka uzyskał 1121 głosów poparcia (4,76 pkt.), co po dodaniu 27,5 pkt. za prezentację przed Komisją spowodowało, że ukończył rywalizację na wysokim, piątym miejscu (32,26 pkt.).
Cieszy sukces naszego mieszkańca – mówi wójt Krzysztof Kamieniak. – Równie pozytywnie nastraja odzew wśród lokalnej społeczności i pomoc przy głosowaniu. Mam nadzieję, że w ślady Jakuba pójdą i inni młodzi ludzie z gminy Szczerców, bo jak widać – świat stoi przed nami otworem!
Queen Hedvig Scholarship jest unikatowym projektem skierowanym do uczniów trzydziestu najlepszych liceów ogólnokształcących i techników w Polsce. Głównym celem programu stypendialnego jest poznanie najbardziej innowacyjnych firm i laboratoriów na świecie oraz wsparcie uczniów w zarządzaniu własnymi ścieżkami edukacji.
Podczas wyjazdu stypendyści będą mieli okazję zwiedzić Uniwersytet Stanforda, SRI International (Stanford Research Institute), NASA, a także innowacyjne korporacje ze Stanów Zjednoczonych – informuje Queen Hedvig Scholarship.
Młodzież zobaczy między innymi jak wygląda Centrum badawcze NASA, gdzie obok samego centrum naukowego znajduje się lotnisko, baza wojskowa oraz ogromny tunel aerodynamiczny, który mógłby pomieścić nawet Boeinga 737.
Spełniają się moje marzenia – mówi Jakub Sztuka. – Serdecznie dziękuję za każdy oddany na mnie głos.
Sukces Jakuba nie był prosty do osiągnięcia. Walka o stypendium składała się z kilku etapów. Pierwszy z nich realizowany jest w szkołach, gdzie spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów dyrektorzy placówek wybierają pięcioro uczniów. W drugim etapie, kandydaci przygotowują własne wystąpienia i prezentują je przed Radą Stypendialną. Ten etap ma charakter publiczny i przebiega na zasadach podobnych do realizacji programów typu reality show takich jak np. Dragons’ Den. Transmisję online mogą śledzić wszyscy zainteresowani, a następnie mogą głosować na swoich faworytów do stypendium. Głosowanie trwało tydzień, liczba punktów przyznanych przez Komisję Konkursową oraz liczba głosów oddanych przez publiczność na kandydata stanowi podstawę do przyznania stypendium przez Radę Stypendialną.
Jakub – zrobiłeś to, nasze gratulacje!

Przeczytaj również

Skip to content