Gmina Szczerców w czołówce gmin dobrych do życia

Gmina Szczerców zajęła świetną, 22 lokatę w kategorii „Gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tysięcy mieszkańców” w ogólnopolskim rankingu „Gmina dobra do życia”. W ujęciu ogólnopolskim daje nam to 130-tą pozycję na niemal 2,5 tysiąca sklasyfikowanych samorządów w całym kraju.

„Gmina dobra do życia” to niezależny, ogólnopolski ranking Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej, badający jakość życia w każdej z 2477 gmin w naszym kraju. Opracowany został przez profesora Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk.

Na rynku jest wiele zestawień, podsumowujących kondycję samorządów w wybranych – często wąskich – dziedzinach, dotyczących finansów, ochrony środowiska czy oświaty. Autorzy opracowania, którego wyniki poznaliśmy dzisiaj,  postawili sobie ambitny cel stworzenia ogólnopolskiego rankingu, który będzie pokazywał jakość życia w gminach przez pryzmat całego wachlarza czynników.

Jak czytamy w serwisie samorządowym PAP, wśród blisko pięćdziesięciu badanych wskaźników niezwykle istotne są te, na które niebagatelny wpływ mają działania samorządu lokalnego; zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty to w końcu podstawowe zadanie własne gminy. Ranking uwzględnia m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji. Jednocześnie po raz pierwszy w tak szerokim zakresie wykorzystano szereg różnorodnych danych środowiskowych.

Ranking „Gmina dobra do życia” został opracowany na podstawie 48 wskaźników cząstkowych, które utworzyły tzw. wskaźnik syntetyczny jakości życia w gminach.

W najogólniejszej definicji jakość życia to stopień zaspokojenia potrzeb człowieka. Ranking bada jakość życia, biorąc pod uwagę „typową” polską rodzinę i (niemal równocześnie) gospodarstwo domowe, tj. rodzinę składającą się z rodziców i dzieci w trakcie nauki szkolnej, ale mającą też dziadków posiadających własne i odrębne gospodarstwo (gospodarstwa) domowe -podaje serwis PAP.

Założono możliwie kompleksowe podejście do kwestii jakości życia, obejmujące wszystkie najważniejsze jego sfery: zamieszkanie, pracę oraz spędzanie pozostałego czasu (w miejscu zamieszkania lub często poza nim), przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd. Elementem integrującym wymienione kategorie są sposoby, możliwości i warunki komunikacji, czyli transport i łączność.

Warto wspomnieć, że spośród gmin województwa łódzkiego w pierwszych „20-tkach” swoich kategorii znalazły się jedynie Łódź – pozycja 16 w „Miastach na prawach powiatu”, Bełchatów – pozycja 3 w „Miastach z siedzibą powiatu ziemskiego” oraz Kleszczów – 1 pozycja w „Gminach wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców”.

Więcej informacji na www.samorzad.pap.pl

 

Przeczytaj również

Skip to content